aşırı çalıştığının işaretleri

Ofiste saatlerce sürüş yaparken denize girmek kolaydır. Aşırı çalışma, stres seviyelerine katkıda bulunarak fiziksel ve zihinsel refahınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Buna ek olarak, çalışmaya bağımlı olduğunuzda sağlıklı ilişkiler sürdürmek zor. Aşırı çalışma belirtileri sergilerseniz, işin yalnızca hayatın bir yönü olduğunu unutmayın. Dinlendirici bir hobi edin veya arkadaşlarınızla ve ailenizle daha fazla vakit geçirin.

Aşırı çalışma yaptığınızda sıklıkla yorulabilir hissedebilirsiniz, ancak huzursuzluk hissi nedeniyle uykuya dalmak da zorlaşabilir. İş gününde kafeine güvenmek uyku düzeninizi daha da bozabilir.

Fazla stres, bağışıklık sisteminizin vücudunuzu savunma yeteneğini engelleyebilir. Daha yüksek bir hastalık sıklığı yaşarsanız, çok çalışıyor olabilirsiniz. Kalıcı migrenler ve cinsel tercihinizde bir azalma, aşırı fiziksel işeme ile ilgili fiziksel belirtilerdir.

Aşırı çalışma ümitsizlik ve sinirlilik hissine yol açabilir. Bu ruh halleri öfkeli patlamalar ve ağlama şeklinde kendini gösterecektir. Kronik stres, depresyon bozukluklarının gelişimine katkıda bulunabilir.

Aşırı çalışma, son başvuru tarihlerini karşılamak ve patronunuzu etkilemek için çalışırken endişeye katkıda bulunabilir. Kaygı, kas gerginliği ve keskin bir his şeklinde ortaya çıkabilir. Yüksek kaygı, sonunda kalp, kan damarları ve böbreklerinize zarar verecek yüksek kan basıncına neden olabilir.

Kronik stres, hafızanızı olumsuz etkileyebilir. Franklin Enstitüsüne göre, stres hormonlarının fazla salgılanması beyninizin bilgi depolaman ve geri çağırma kabiliyetini sınırlar. Ayrıntıları hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, iş yerinde kendinizi çok zorladığınızın bir işareti olabilir.

Günlük alışkanlıktaki değişiklikler aşırı işe yarayan bir işaret olabilir, bu nedenle kilonuzdaki ani artış veya azalmanın farkında olun. Buna ek olarak, rahatlama için alkol ve tütüne güvenmek ya da enerji için kafeine aşırı güvenmek, bir tatile ihtiyacınız olduğunu gösterebilir.

İşyerinde çok fazla zaman geçiriyorsanız, aileniz ve arkadaşlarınızla temas kurmamaya başlayacaksınız. İlişkileriniz gergin hissediyorsa ve başkaları sosyal çekilme konusunda yorum yapıyorsa, çalışma saatlerinizi kısın.