benim çatı kafeslerimi iç duvarlara bağlamalı mıyım?

Çatı makasları öncesinde, inşaatçılar çatı kirişleri olarak boyutlu kereste kullanarak çatı yapısını şekillendirdi. Çubuk çerçeveleme olarak bilinen bu tür çatı konstrüksiyonu hâlâ kullanılmaktadır, ancak bugün müteahhitler de çatı inşa etmek için kafesler kullanabilirler. Kafes üretim şirketleri, kubbe sistemlerini mühendislik için planlara güvenir. Bazı durumlarda, kafesler bir iç duvara yapışabilirken, diğer durumlarda iç duvarlara yapışmayabilirler. Çoğu ev sahibi, kafesleri duvarlara bağlamak istemesinin nedeni, kafes kaldırma işleminin neden olduğu tavan çatlaklarını durdurmaktır. Ancak en iyi çözüm bu değil.

Çatı makasları, daha büyük boyutlu kirişler gibi tavan yükünü desteklemek üzere tasarlanmış küçük boyutlu panoların bir çerçevesine sahiptir. Kirişler, iç duvarlardan destek almadan daha fazla mesafeye yayılma olanağı da dahil olmak üzere bir dizi fayda sunmaktadır. Kirişler kirişlerden daha hafiftir, bu da çevre duvarlarındaki yükü azaltır. Kirişler kirişlerde kullanılan boyutsal keresteden daha maddi açıdan daha pahalı, ancak kafesleri yerleştirmek için emek maliyeti daha az, çünkü şekil ve kesme açısı yok.

Kiriş üreticisi önceden monte edilmiş kafesleri teslim aldığında, bunları tam olarak nasıl yerleştirmeniz gerektiğini gösteren bir diyagramla birlikte geleceklerdir. Tekli kafes elemanlarının genişliğine ve tasarımına bağlı olarak, talimatlar size alttaki kafes akordunu yük taşıyan bir duvarın üstüne iliştirmesini söyleyebilir. Bununla birlikte, eğer diyagramlar gerektirmiyorsa, iç duvara bir kafes takmayın. Kirişler, alt akoru belirlenen dışındaki herhangi bir yeri bağlarsanız, ünite olarak hareket ettirilmeleri için tasarlanmışlardır, aksınca, alttaki akorda veya diğer kiriş elemanlarında aşırı basınç oluşturabilir. Buna ek olarak, akorun yönlendirilmiş dışındaki herhangi bir yere takılması, kafesli garantiyi geçersiz kılabilir.

Kirişsiz iç duvarlara ve bazı taşıyıcı duvarlara kafesler tutturulmadığı için, çatı katındaki sıcaklık ve nem dalgalanmalarına maruz kaldığında bunlar kasılabilir ve merkezde yukarı doğru eğilebilirler. “Kiriş kaldırma” olarak bilinen bu, kafesler imal etmek için kullanılan yeni veya yeşil ahşap kademeli olarak kuruyduğu için oldukça yaygındır. Çatı makasları, çatı yapısının bütünlüğünden ödün vermeksizin hareket edebilecek şekilde tasarlanmıştır, ancak bir makas yukarı doğru çekilirse, ev sahipleri çatlamış tavan bulmak için dehşete düşerler.

Mafsal yükselmesinin neden olduğu çatlakları gidermek için kullanılan alçıpan montaj tekniğine yüzer alçıpan duvarı denir. Alçıpan aslında yüzdürmemekle birlikte müteahhit, alttaki kafes akorlarıyla düz bir iç duvarın üst taraflarına bloklar yerleştirir. Alçıpan duvarların kenarlarındaki kafeslere değil de bloklara bağlanır. Mafsal yükselmesi gerçekleştiğinde kafes yukarıyı sarar, ancak tavan drywallı, bloklara bağlandığı ve kafeslere bağlanmadığı için sağlam bir şekilde yerinde kalır.