çocuklarda köpekbalığı dişleri

Çocuklar, bebek dişlerini 4 veya 5 yaşlarında kaybetmeye başlarlar ve süreç birkaç yıldır devam eder. Genellikle sorunsuz olur, bebek dişleri düşer ve kalıcı yedekler boşalan alanlara doğru büyür. Bazen süreçte küçük sorunlar var. En yaygın olanlardan biri, “köpekbalığı dişleri” adı verilen bir durumdur; bu da, basitçe, bebeğin dişinin dökülmeden kalıcı bir diş geldiği anlamına gelir.

Köpekbalığı dişleri, çocuğun kalıcı dişleri bebek dişlerini kaybetmeden büyümeye başladığında durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Eğer bir bebek dişi yola girerse, sürekli diş arkasında filizlenir. Bu, aynı anda çocuğa iki sıra diş açar. Rumuz, köpekbalıklarının aynı zamanda iki sıra dişleri olması gerçeğinden kaynaklanıyor. Köpekbalığı dişleri alt incisorslarda en sık görülse de üst kesici dişler veya primer azı dişleri büyüdüklerinde de olabilirler.

Gençler büyüdükçe kalıcı dişleri genellikle bebek dişlerinin köklerini eritir. Kök neredeyse gittiğinde bebek dişleri gevşer. Sonunda düşecek ve bir çok çocuk süreci hızla kışkırtan ve çekerek hızlandırıyor. Sonra kalıcı diş boş noktada büyür. Köpek köpekbalığı dişleri ile yeterince hızlı çözünmez. Bebek diş yerinde kalır ve sürekli diş arkasındaki boşluğa kadar çalışır.

Cyber ​​Dentist pediatrik dişhekimliği sitesi, köpekbalığı dişlerinin her an olabileceğini söylüyor ancak çocuğun gelişiminde iki dönem boyunca en yaygın olanı. İlk kez 6 yaş civarında, alt ön dişler genellikle büyür. İkincisi, üst sırt molarlarının göründüğü 11 yaş civarında.

Great Grins diş kliniği, köpekbalığı dişlerinin çoğu kez herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadığını söylüyor. Kalıcı bir diş tamamen gelmediyse ve bebek dişinin gitgide daha gevşediğini düşünüyorsanız, bu konuda endişelenmeniz gerekmez, çünkü durum muhtemelen kendi başına çözecektir. Eğer yeni diş büyümeye devam ederse ve bebek dişini gevşetmezse, çocuğunuzu dişhekimine götürmelisiniz.

Kalıcı bir diş bebek dişinin tam arkasına geldiğinde, kökünü itmek ya da çözmek için hiçbir şey yoktur. Bu, bebeğin dişinin yerinde kalmasını sağlar. Bir diş hekimi bebeğin dişini çıkararak bunu tedavi edebilir. Engel yok olduğunda yeni diş tipik olarak doğru yere doğru ilerleyecektir. Tamamen yerine geçmek birkaç hafta, hatta ay sürebilir.