lesitinin yan etkileri

Lesitin, tüm hücresel organizmalarda bulunan kimyasal bir maddedir. Beyin nöronlarının (bilgiyi ileten hücreler) ve sinirlerimizin miyelin kılıfı olarak adlandırılmasının önemli bir bileşenidir. Lesitin, başta soya fasulyesinden olmak üzere ticari olarak üretilir ve kandaki kolesterol seviyelerini düşürme kabiliyetleri gibi beslenme ve sağlık yararları için övülür. Rekristin almadan önce lesitinin işlevini ve yan etkilerini bilmek en iyisidir.

Beslenme takviyeleri-health-guide.com’a göre, karaciğer sağlıklı tutulurken ve kilo vermeyi teşvik ederken, lesitin beyin fonksiyonunu ve hafızasını iyileştirmek için bilinir. Buna ek olarak, sağlıklı cilt ve saçları teşvik etmek ve safra taşlarını tedavi etmek gibi lesitin (bilimsel olarak kanıtlanmayan) diğer sağlık yararları için övülmektedir. Lesitin, yumurta sarısı, buğday, yer fıstığı, maya baklası ve soya fasulyesinden doğal olarak elde edilebilir. Toz, kapsül ve granüler formda bulunur.

Lesitin, 10 ila 30 gram soya lesitinden yüksek dozlarda alındığında, bulantı, kusma ve iştah kaybı ile birlikte diyare ve kilo artışı yan etkileri olduğu bildirilmiştir. Diğer yan etkiler şunlar olabilir: döküntüler, baş ağrısı ve baş dönmesi, kokuşma ve hoş olmayan vücut kokusu.

Beslenme takviyeleri- sağlık-rehber.com’a göre, günlük 3.5 gramdan fazla miktarda kolin (lesitin içerisindeki bir bileşen) birkaç kişide düşük kan basıncının oluşmasına neden oldu. Belirtiler arasında baş dönmesi ve bulanık görme yanı sıra karışıklık ve bayılma ihtimali de vardı.

Lesitin popülaritesindeki artış ve soya ticarî ürününün kullanımı hassas bir bağışıklık sistemine sahip bazı insanlar lesitin için alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. Alerjik reaksiyon ciddi bir tıbbi acil durum olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birisi için acil tıbbi yardım isteyin: yüz, ağız, dilde ve boğazda şişme veya nefes darlığı veya zor nefes alma. Uyarı işaretleri aşırı ter, hapşırma ve burun akıntısı da içerir.

Lesitinhealth.com’a göre, soya lesitin allerjenlerine gecikmiş bir reaksiyon olabilir. Bu, daha yaygın bir alerjik reaksiyon ancak daha az dramatik, burada bağışıklık sistemi, antikor immünoglobülin E’nin yerine A, G veya M immünoglobülinleri üretir. Bu, bir reaksiyonun soya lesitin alerjenlerine maruz kaldıktan sonra iki saat ila birkaç gün arasında gerçekleşmesine neden olur.

Acil acil tedavi gerektiren çok ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaktik şok oluşabilir. Belirtiler baş dönmesi, zor nefes alma ve dil şişmesi, boğaz ve solunum tüplerinin şişmesi ve cildin mavi renge dönüşmesi olan siyanozu içerir. Hipotansiyon (düşük kan basıncı) kalp yetmezliğine ve muhtemelen ölüme yol açabilir.