romanesque ve gotik arasındaki benzerlikler

Romanesk ve Gotik terimleri bazen sanat eserlerine atıfta bulunsa da, çoğunlukla Ortaçağ mimari stillerini tanımlarlar. Romanesk ağır ve karanlık görünüyor ve Gotik havadar ve süslü görünen iki stil, genel görünüm açısından çok farklı. Farklılıklarına rağmen, her iki stil, büyük ortaçağ kiliseleri, katedraller ve kaleler içinde yansıtılır.

Ortaçağ’da her iki mimari tarzı popülerdi, ancak Romanesk ilk önce oluştu ve Gotik olarak gelişti. Normanlar tarafından öncülük edilen ancak klasik Roma mimarisini andıran Romanesk tarzı MS 800 yıllarında tanıtıldı ve MS 1100’de popüler kaldı. Bu noktada, 1100’lü yılların ortalarından AD 1500’e kadar popüler olan Gotik stile geçiş yapılan stiller Gotik tarzda, ilk başlarda Fransız tarzı olarak adlandırıldı, ancak süslü, “göksel” ve gargoyle yapılarla çevrili binaların detractor’ları, antik Roma’yı işten çıkaran barbar Goth’lar sonrasında adını değiştirdi.

Romanesk ve Gotik mimari örnekleri için uzmanlar o döneme ait kiliseleri ve katedralleri işaret ederken, bazı stillerde bazı kaleler ve seküler binalar da inşa edilmiştir. Romanesk örnekler arasında Aziz Sernin ve Fransa’daki Mont St. Michel, İtalya’nın Pisa Katedrali ve pek çok Batı Avrupa kökenli “Norman” kaleler bulunmaktadır. Gotik tarzda örnekler arasında İngiltere’nin Westminster Manastırı, Roma’daki Aziz Petrus ve Fransa’daki Notre Dame Katedrali ve Chartres Katedrali sayılabilir.

Her iki stilin yapısı büyüktü, bu nedenle destekleyici cihazlar ağır tavanları ve duvarları korumak için yeterince güçlü olmalıydı. Romanesk tarzında inşa edilenler genellikle kalın duvarlar ve tavanlar için en sert desteği vermek için tonozlar, destekler ve birkaç pencere ile kalın, ağır duvarlar kullanıyorlardı. Romanesk destek tekniklerini geliştiren Gotik stil, kasık kemerini ve duvarların ve çatıların ağırlığını yeniden dağıtan ve daha büyük ve daha büyük pencerelere izin veren dış uç askıyı tanıttı.

Mimaride kullanılan en güçlü yapılardan biri olarak kabul edilen kemer, Romanesk ve Gotik stillerde istihdam edildi. Yuvarlak kemerler kullanan Romanesk tarzı ve sivri kemerler de dahil olmak üzere Gotik stilden en dikkat çekici biçimde farklıydılar.