spagetti squash donma yönergeleri

Spagetti kabak, A vitamini, folatlar ve sağlıklı karbonhidratlar sağlayan popüler bir kış kabak türüdür. Tereyag ve baharatlar ile servis edilebilir veya makarna yemeklerinde makarna erişte için vejetaryen alternatif olarak kullanılabilir. 45-50 Fahrenheit arasında değişen, serin ve kuru bir iklimde depolandığında, tamamı taze olan spagetti kabak altı aya kadar korur. Spagetti balkabağını daha uzun süre saklamak için pişmiş balkabağını bir yıl boyunca dondurabilirsiniz.

Fırını 350 Fahrenheit’e kadar önceden ısıtın. Spagetti balkabağını uzunlamasına dilimleyin ve tohumları alın. Tencerenin tabanına bir inç su koyun.

Hazırlanan spagetti kabak yarım parçalarını açık yüz aşağı fırında pişirin. 30 dakika pişirin.

Kabından fırından çıkarın ve kabağı tavadan ve bir soğutma rafa aktarın. Kabak, kesilmiş taraf yukarı bakacak şekilde yerleştirin ve tamamen soğumasına izin verin.

Çatalı spagetti balkabağından eti kazıyın. Plastik fermuarlı dondurucu torbalarını torbanın üstünden yarım inç içinde doldurun. Sıkışırken fazladan havayı torbadan dışarı doğru sıkıştırın.

Pişmiş makarna kabak unu dondurucuda bir yıla kadar saklayın.

Çözülmüş püreli spagetti balkabağını, makarna makarnalarının yerini alacak şekilde veya kabak ekmeğine benzer şekilde hızlı ekmek yapmak için kullanın.

Taze hazırlanmış balkabağısı yerine kaselerin yerine boş spagetti balkabuklarından kullanın.