yeni doğmuş yavru kedilerde sorunlu bulgular

Kedi yavruları hayatlarının ilk iki haftası için yenidoğan olarak kabul edilir – bunlar Greenway Pet Clinic web sitesine göre genellikle gözlerini açana kadar sürer. Hayatlarının ilk iki haftası son derece kırılgan, bu nedenle bir sorun fark ederseniz, bebeği veterinere yönlendirin; birkaç saat bile olsa, bir yenidoğan için yaşam ve ölüm arasında fark yaratabilir.

Yenidoğan yavruları temel olarak sadece iki şey yapar: yemek yiyin ve uyun. Bu yenidoğanlarda en sık görülen sorun belirtilerinden birinin iştahsızlık veya yemek yeme zorluğu olduğu anlamına gelir. Annemin çok fazla yavru kedi varsa, hepsini beslemek için yeterli meme başı olmayabilir ve en zayıf olanı yemek yemeden bulabilir. Yetersiz yiyeceklerden zayıfladığı için yenidoğan az ve çok yiyebilir. Bu nedenle doğan tüm yavruların birkaç dakika yemek yemelerini görmüyorsanız, sizden yardıma ihtiyaç duyacaklarının bir işaretidir.

Greenway Pet Clinic web sitesine göre, yeni doğan yavru kedi hiç ağlamaz. Ağlamak genellikle bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Örneğin, yavru kedi acı, soğuk veya aç olabilir. Kedi yavrusu yemeyi görürseniz ve ağlamadan hemen sonra, belki de yeterince süt almıyor demektir. Veya yemek yemesi onu rahatsiz eder. Her durumda ağlayan bir yenidoğan veterinerinin veteriner hekime ihtiyacı vardır, bu nedenle onu bir ASAP’a götürsün.

Yenidoğan yavruları hayatının ilk haftasında kilolarını ikiye katlamalıdır. Bunun olduğunu görmüyorsanız, belanın sorun yarattığının bir işaretidir. Kitlenin düzenli olarak yediğini görürseniz, kilo almamak özellikle zahmetlidir; ancak hala kilo alıp büyümemektedir. Kilo alma eksikliği, beslenme yetersizliği ile bağlantılı olabilir – annemin sütü yetmiyordur – hastalık veya zayıf yöne bağlı olabilir. Her durumda, yavruyu kendi başınıza beslemeniz gerekebilir; ancak neler olup bittiğini ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için her zaman veterinerinizle konuşmalısınız.

Yenidoğan yavrularının her zaman anneye yakın olması gerekir. Çünkü kendi vücut ısısını koruyamıyorlar, bu yüzden anneleri sıcaklık kaynağı olarak kullanmaları gerekiyor. Hipotermi, yeni doğan yavru kedilerde oldukça hızlı bir şekilde ayarlanır, bu yüzden göz kulak olun. Annem uzun süre atlar ve kedi yavruları hareketsiz hale gelirse müdahale etmeniz gerekir. Bir sıcak su şişesi kullanmak, yavruları yünlü bir kazak içine sararken olduğu gibi iyi bir çözümdür.