Kalçadaki kemik kanseri belirtileri ve semptomları

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, tüm kanserlerin yüzde 1’den azını oluşturan kemik kanseri nadirdir ve her yıl yaklaşık 2.300 yeni vaka bildirilmektedir. Kalçadaki kemik kanseri semptomları sıklıkla diğer iyi huylu kemik tümörleri ve kalça sorunlarının belirtileri olmakla birlikte, kemik kanseri işaret edebilecek herhangi bir belirti görürseniz bir doktora görünmelidir. Kemik kanseri semptomları tipik olarak çok yavaş ortaya çıkar, bu nedenle kemik kanserinden şüpheleniyorsanız kalçanızın sağlık durumuna dikkat edin.

Ağrı, Ulusal Kanser Enstitüsüne göre kemik kanserinin en yaygın semptomudur. Kanseri kalça veya pelvik bölgede bulunan kemik kanseri hastaları, uzun mesafelerde yürüme, eğme ve dönme gibi kalçaları tutan belirli aktiviteler yaparken genellikle tutarlı bir ağrı veya aralıklı ağrı yaşayabilir. Kemik kanseri hastaları ile ilgili belirli bir ağrı tipi yoktur ve kemik kanseri tanısı alan bazı hastalar hiç ağrı hissetmemektedirler.

Kalça veya üst bacakta şişme ve topaklar bazen kemik kanseri sinyalini verir. Şişkinliğe genellikle ağrı eşlik eder ve bazı kemik kanseri hastaları ayakta veya normalde otururken ya da kalça kemiğini deriye iten bir konuma bükülürken veya bükerken, kalça kemiklerindeki topaklardan cildi hissedebilirler.

Kalça kemiklerini istila eden kanser hücreleri pelvik bölgedeki kemikleri zayıflatabilir. Bazı durumlarda, kemiklerin kırılması veya kırılması için çok zayıflar. Şiddetli düşmeler ve yaralanmalar çoğu zaman yaşlı insanlarda kalça kırıkları veya kırılmalara neden olurken, kanserli kalça kemikleri küçük bir düşme veya yaralanma olsa bile kırılabilir veya kırılabilir.

Mayo Clinic’e göre, kemik kanserinin diğer semptomları, her zamankinden daha fazla yorgun ve yorgunluk hissi ve beklenmedik şekilde kilo vermeyi içerir. Bu semptomlar diğer bazı tıbbi durumları da gösterebilir, bu nedenle doktor görüşünü almak önemlidir.