kandaki yüksek cıva düzeyinde belirti ve semptomlar

Kan dolaşımındaki yüksek cıva düzeyindeki belirtiler, perifer görme bozukluğunun küçük bozukluğundan koordinasyon ve zihinsel bozuklukların ciddi kaybına kadar değişir. Bu sorunlar cıvanın vücuda nasıl girdiğine, cildin cıvaya ne kadar maruz kaldığına ve vücudun tepki verme biçimine bağlıdır.

Çevresel Koruma Kurumu’na göre, ortak semptomlar, çevresel görme bozukluğunun bozulması, genellikle el ayaklarının ve bazen ağız çevresindeki duyumların bozulması, yazma, konuşmanın bozulması, işitme ve yürüme gibi koordinasyon eksikliği, kas güçsüzlüğü deri döküntüleri, ruh halleri, hafıza kaybı ve zihinsel bozukluklar.

MedLine Plus’a göre, sağlık sorunları, elemental cıva, inorganik cıva tuzları veya organik cıva ile temastan kaynaklanıyor olabilir.

Cıva zehirlenmesi en çok cıva kontamine balık tüketilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Cıva en yüksek seviyeleri genellikle marin, unvanı, orfoz, turuncu kaba, köpekbalığı, uskumru ve kılıçbalığı bulunur.

Aralık 2008’de aktör Jeremy Piven yüksek cıva sayımıyla bir Broadway şovunu bıraktı.

UCLA’dan bir araştırmacı, 18-49 yaşlarındaki kadınların yüzde 30’unun kan dolaşımında 2005 ve 2006 yıllarında inorganik cıva kullandığını tahmin ediyor.