site memuru iş tanımı

Bir site görevlisi, bir şirket için geniş bir ofis görevleri gerçekleştirir. Site görevlilerine genellikle büro katibi veya idari asistanlar denir. Neredeyse her sektörde çalışırlar ve görevleri sıradan sayılabilirken, genellikle bir şirketin başarısı için çok önemlidir. Bunun nedeni, katiplerin “daha hafif” görevlerin çoğunluğunu ele alarak diğer çalışanların zamandan tasarruf etmeleri.

Site görevlileri bir ofiste her şeyi biraz yapar. Genel olarak, telefonlara cevap verir, evrak yazdırır, raporları yazar, verileri bilgisayarlara girer, müşterilere hoş geldiniz, postaları iletir ve e-postalara yanıt verir. Bazen katipler dosyaları yönetebilir, web sitelerini güncelleyebilir veya öğle yemeğinde bir yemek yeme sorumluluğunu üstlenebilir. Birçoğu endüstrisine bağlıdır ve bazıları muhasebe, bordro, satış ve pazarlama gibi daha önemli görevlerde bile ellerine sahip olabilirler. Katipler ayrıca toplantılarda birkaç dakika sürebilir ve çalışan el kitaplarını veya haber bültenlerini kopyalamaya yardımcı olabilir.

Site görevlilerinin, büro çalışmalarıyla ilgili her konuda çok tecrübeli olmaları gerekir. Bu, dilbilgisi, matematik ve müşteri hizmetlerinin temel bir anlayışını içerir. İş arkadaşları ve müşterileri için profesyonel, düzenli, nazik olmalılar ve bir ekiple veya bir denetçinin dikkatli gözü altında yalnız çalışabilmelidirler. Memurlar ayrıca muhtemelen yeterli daktilo sahibi olmalı ve bilgisayarları ve endüstrisi ile ilgili programları aşina olmalı.

Çoğu site memuru, sektörün bir parçası olmasına rağmen bu işi öğrenebilir. Eğitimle, genellikle bir lise diploması işe alınmak için yeterlidir. Bazı durumlarda, katiplerin bir ortak üniversite veya ticaret okulundan bir ön lisans veya sertifika alması gerekir. Durum böyle ise, katipler çalışmalarını yazarak, kelime işlemeye, İngilizce ve belki de matematik gibi derslere odaklama eğilimindedir. Bazı durumlarda, katiplerin bir şirketin kiralamadan önce sekreter ya da resepsiyonist olarak daha önce ilgili tecrübeleri olması gerekir.

Site görevlileri bir şirketin genel misyonu için hayati önem taşıdığı için, fırsatların eksikliği olmamalıdır. Aslında, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre, katiplerin 2008-18 on yıl boyunca umutlarının yüzde 12 arttığını görmesi bekleniyor. Kötü değil, BLS’e göre, Mayıs 2008’de üç milyondan fazla işçi genel büro memuru olarak işlerde çalışıyor göz önüne alındığında.

Site görevlileri, endüstriye bakılmaksızın yılda yaklaşık 25.000 dolarlık bir yıllık maaş bekleyebilir. PayScale.com’a göre ofis katibi, Nisan 2010’da neredeyse 21.000 dolardan neredeyse 31.000 dolara kadar bir yıllık maaş aldı. Ayrıca, BLS, bir ofis katibi için medyan yıllık ücretin, Mayıs 2008’de 25.320 dolar olduğunu bildirdi.