tam buğday unu vs hecelenmiş un

Fırında pişirmeyi seviyorsanız ve o zamanki buğday ununa alternatif bir alternatif arıyorsanız, heceleyerek denemeyi düşünebilirsiniz. Kokulu bir lezzetine sahiptir ve buğdayla yakın bir ilişkidir, bu da tam buğday unu kullanan tariflerde iyi bir ikame oluşturduğu anlamına gelir. İki un arasında bazı besin farklılıkları olmasına rağmen, ikisi de glutensizdir.

Yazımlı un birkaç kaloriyi kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bir bardak unu içeren 1/4 fincan porsiyon 120 kalori içerirken, bütün porsiyon unlu buğdayda 140 kalori vardır.

Her iki un da kepeklidir, yani kalorilerinin çoğu karbonhidrattan gelir ve her biri lif içerir. 1/4-fincan hamur yedirilirken 22 gram karbonhidrat ve 4 gram lif bulunur. Aynı unlu buğday unu, 27 gram karbonhidrat ve 5 gram lif içeriyor.

İki un içerisindeki yağ ve protein de ufak farklılıklar vardır. 1/4-fincan hamur yedirilirken 1 gram yağ ve 4 gram protein bulunur ve aynı porsiyon tam buğday ununa 0.5 gram yağ ve 6 gram protein bulunur.

Hem heceli hem de tam buğday ununda aynı miktarda demir bulunur ve günlük değerin yüzde 8’ini 1/4-fincan olarak servis eder. Demir önemli bir besin öğesidir ve bazı insanlar çocuklar ve premenopozal kadınlar da dahil olmak üzere ihtiyaçlarını karşılamada zorlanırlar. Hemoglobinin vücudunuzda oksijen taşımasına yardımcı olmak için demir gerekir. Ayrıca, normal hücre fonksiyonunu teşvik eder, büyüme ve gelişme için gereklidir ve bazı hormonlar yapmak için gereklidir.