arızalı çamaşır makinesi zamanlayıcısının belirtileri ve belirtileri

Çamaşır makineleri, giysilerin elle temizlenmesinin zor işini elinden alıyor ve işlemi otomatikleştiriyor. Aslında, çamaşır makineleri, suyun pompalanmasından eğrilmeye kadar birçok işlevden geçmektedir. Bu işlevler, yıkama işlemi sırasında doğru zamanlama için bir kontrol kutusuna sahip olmalıdır. Çamaşır makinesi süreölçeri, yıkanmış beyin gibi işlev görür ve işlevleri belirgin olarak belirlenmiş noktalarda değiştirir. Bununla birlikte, çamaşır makinesi hatalı bir zamanlayıcıya ait işaret ve semptomları farklı şekillerde gösterecektir.

Temel zamanlayıcı, bir dizi elektrik kontağını kapsayan plastik bir gövdeden oluşur. Yıkama çerçevesinde dönen bir eksantrik mili, bir sonraki yıkama döngüsüne güç sağlamak için bunları açıp kapatarak bireysel kontakları etkinleştirir. Zamanla yıkayıcı titreşimleri nedeniyle eksantrik milinin gevşemesinden dolayı hatalı bir zamanlayıcı oluşabilir. Eksantrik mili tarafından elektrik kontakları normal olarak etkinleştirilmez ve tüm yıkayıcı fonksiyonları durdurulur.

Bir yıkama makinesi, bir döngü alanına yapıştırabilir ve bir sonraki döngüye ilerlemeyi reddedebilir. Bir yıkayıcı su ile doldurabilir ve ajitasyona başlar. Bununla birlikte, arızalı bir zamanlayıcı çalkalama devresinde rondelanın devam etmesine neden olacaktır. Yıkama işlemi, çamaşırları kısmen kurutan hızlı dönme döngüsü sırasında bile yıkama işlemi sırasında herhangi bir zamanda sıkışabilir. Zamanlayıcıyı rondela ön panelinde hareket ettirin. Zamanlayıcı gözle görülür bir şekilde uzun bir süre boyunca hareket etmezse, değiştirilmesi gerekecektir.

Yıkayıcı normal olarak döngüsüne başlayabilir ancak yıkama işleminin ortasında durabilir. Normal çalışan bir zamanlayıcı, pompalardan dönme hareketine geçiş gibi, döngüler arasında duraklama gerektirir. Arızalı bir zamanlayıcı, aslında bu duraklama süresini atlayabilir ve bu da yıkama makinesinin yanıt olarak tamamen kapanmasına neden olur.

Hataları atlayan veya atlayan bir röle hatalı bir zamanlayıcıyı gösterir. Aslında, bu sorun aralıklı olabilir, yalnızca dağınık zamanlarda ortaya çıkabilir. Zamanlayıcıya ait elektrik temas noktaları, karbon mukavemetinde birikintilere sahip olabilir ve eksantrik mili ile kötü temasa neden olabilir. Büyük bir karbon birikimi, kontakları temizlemeye çalışmak yerine, zamanlayıcı değiştirmeyi gerektirir.