beyaz noktalara neden olan cilt mantarı

Sadece cilt mantarının herhangi bir çeşidiyle ilgili fikir, sizi kaşındırmak ve rahatsız etmek için yeterlidir. Bununla birlikte, herkes ciltte doğal olarak oluşan mantar ve bakterilere sahiptir. Belirli bir mantar türü hızla büyümeye başladığında, tinea versicolor olarak bilinen bir duruma neden olur. Bu mantar enfeksiyonu cildin tüylenmesine neden olan hücreleri etkisiz hale getirir, bu nedenle enfekte olmuş cilt bölgelerinde genellikle beyaz lekeler veya yamalar görünür.

Tinea versicolor maya Pityrosporum ovale kaynaklı cildin mantar enfeksiyonudur. National Institutes of Health’e göre, bu maya doğal olarak herkesin derisinde bulunur. Mayalar hızla çoğalmaya başladığında cildin yüzeyinde küçük koloniler oluşturabilir. Mayaların bunu bazı insanlarda yapmasının nedeni bilinmiyor, ancak tinea versicolor’un bulaşıcı olmadığı biliniyor. Muhtemelen sıcak havalarda meydana gelebilir, muhtemelen terleme yoluyla deride artan nem, mantar oluşumunu teşvik eden bir ortam yarattığından.

Tinea versicolor’un neden olduğu yamaların görünüşü değişebilir. Bir kişi güneşe maruz kaldığında ve cildi tans ederse, tinea versicolor’dan etkilenen alanlar beyaz lekeler veya yamalar gibi görünür. Yamalar, ayrıca, tabancasız cilde pembe veya kırmızı noktalar halinde görünebilir ve enfeksiyon çok uzun süre kaldığında, yamalar pembemsi kahverengi bir renk olarak görünebilir. Ayrıca, yakın incelemeden sonra yamalar üzerinde çok az pullanma fark edebilirsiniz. Çoğu doktor, tinea versicolor’u, etkilenen bölgelerin gözle muayene edilmesine dayanarak teşhis eder; ancak bir mikroskopta incelenen bir cilt kazısı da tanı için kullanılabilir.

Bu enfeksiyon derinin yüzeyinde olduğu için, tedavi etmek için topikal uygulamalar kullanılır. Bu mantar önleyici ilaçlar tezgahın üstünde olabilir veya daha güçlü bir doktor tarafından reçete edilebilir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, etkilenen bölgede kepekli şampuan uygulamak ve durulamadan önce 10 dakika bekletmek için izin vermek de tinea versicolor’u tedavi edebilir. Bu tedavinin çözülmeden önce birkaç hafta, iki haftaya kadar uygulanması gerekir.

National Institutes of Health’e göre tinea versicolor kronik bir durumdur. Bu, bu tür bir enfeksiyonu yaşayan birinin tekrar ortaya çıkması olasılığı olduğu anlamına gelir. Ulusal Sağlık Enstitüsü, bu tip enfeksiyona eğilimli kişilerin aşırı terleme yapmamasını önermektedir. Bazı insanlar, bir kez bir salgın tedavi edildikten ve temizlendiğinde, banyo yaparken vücudu yıkamak için haftada bir kez kepekli bir şampuan kullanarak gelecekteki salgınları önleyebilir.

Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar hafif iklimlerde yaşayanlardan daha fazla renk verirler. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, erkek gençler ve gençler bu durumdan en çok etkilenenlerdir. Aşırı derecede terleyen insanlar da yapmayan insanlara kıyasla daha fazla renk versiyonu geliştirirler.