çocuklarda tiroit sorunları belirtileri

Tiroid hastalığının genellikle “yetişkin” bir hastalık olduğu düşünülür, ancak gerçek şu ki çocuklar hipotiroidizmden veya hipertirojiden muzdarip olabilirler. Tiroid hastalığının tüm vakalarının yaklaşık yüzde 5’i 15 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Bir çocuğun tiroid sorunları ile ilgili uyarı işaretleri varsa, bir doktor bir tanı bulmak için kan testleri yapacaktır. Tedavi ile, tiroid hastalığı olan bir kişi çok sağlıklı bir hayat yaşayabilir, bu nedenle ebeveynlerin uyarı işaretlerinden haberdar etmesi, böylece bir çocuğun tedavisi mümkün olması önemlidir.

Çocuklarda tiroid rahatsızlığının ilk işaretlerinden biri de uyku düzenindeki değişikliklerdir. Çocuklar her zaman yorulabilir, normalden uzun süre uyur veya geceleri uykuya dalmakta büyük sıkıntı yaşayabilir. Uykusuzluk yaşayan çocuklar yeniden bir uyumayı isteyebilirler. Bu değişiklikler bir tiroid sorununu gösterse de, uyku deseni değişiklikleri birçok diğer hastalık ve rahatsızlığı da gösterebilir. Bir çocuğun uyku alışkanlıkları aniden değişirse, tam bir kan testi çalışması için bir doktora görünmek en iyisidir.

Tiroid bozukluklarının bir diğer önemli belirtisi ağırlık değişimidir. Çocuklar hızla kilo almaya başlayabilir. Yetişkinlerde, açıklanamayan ağırlık değişimleri genellikle tiroidle bağlantılıdır. Ancak, çocuklarda göz önüne alınması gereken daha çok şey var. İlk önce, bazen çocuklar büyüme patlamasından hemen önce önemli miktarda kilo verirler. İkincisi, anne-babanın çocuğun diyetine iyi bakması ve çocuğun diyetinin olabildiğince sağlıklı olup olmadığı hakkında dürüst olmaları gerekir. Ağır kilo değişiklikleri için başka açıklama yoksa, muhtemel tiroid rahatsızlıkları hakkında bir doktora konuşma zamanı.

Bir çocuğun bir tiroid problemi varsa, sadece kilo alması değil uzun boylu büyümemesi yanında büyüme de önemli derecede boğulacaktır. Aniden büyüme eğrisinden düşen bir çocuğun ani bir şekilde kilo aldığı tiroid problemine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Her zaman kısa boy olan, anne-babası ortalama veya uzun olsa da, muhtemelen bir tiroid problemine sahip olabilir ve test edilmelidir.

Hipotiroidizm (etkin olmayan tiroid), çok yavaş tiroid hormonunun bulunduğu yavaş metabolizma oluşturan bir hastalıktır. Uyku, ağırlık ve yükseklik endişeleri dışında, hipotiroidi olan bir çocuk, hipotiroidizmin diğer göstergelerinin bir kısmını veya tamamını gösterebilir. Kabızlıktan da çocuğun iştahı azalabilir. Sesi kısık olabilir ve konuşması yavaşlıyor. Saçlarını kaybedebilir ve kalan saç dokuyu değiştirebilir. Çocuk ergenlik yaşına yakınsa, zamanında başlamayabilir. Bir çocuk bu semptomlardan birkaçını gösteriyorsa, hipotiroidinin neden olup olmadığını öğrenmek için kan çalışması yapılmalıdır.

Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid) hipotiroidinin tersidir. Tiroid çok aşırı çalışıyor, çok çalışıyor. Hipertiroidi olan bir çocuk aşırı derecede enerjik hale gelebilir ve sakat kalmaya neden olabilir. Aniden okula devam etmede zorluk çekebilir veya her zaman endişelenebilir. Kalbinin yarış ya da nefes yakalayamayacağı düşüncesinden şikayet edebilir. Bu semptomlardan şikayet eden bir çocuk, daha ciddi hastalıkları ekarte etmek ve hipertiroidi teşhisini doğrulamak için derhal kontrol edilmelidir.