erkeklerde tiroid problemlerinin belirtileri ve semptomları

Tiroid, göğüs kemiğinin üst kısmındaki boynunda bulunan yay şekilli bir bezdir. Tiroid vücuttaki tüm hücrelere kan dolaşımı yoluyla dağıtılan hormonları üretir. Tiroksin (T4) ve triiodotironin (T3) olarak bilinen bu hormonlar, vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığını denetler.

İki ortak tiroid bozukluğu vardır. Hipertiroidi, çocuğunuzun tiroidinin çok aktif olduğu ve çok fazla T3 ve T4 hormonu ürettiği zamandır. Çok yavaş çalışan bir tiroid, ya da hipotiroidizm, hücrelerin büyümesine ve düzgün çalışmasına yetecek kadar hormon üretmez.

Tiroid hastalığı genetik olduğu için, çocuklarınızın, bu hastalıklardan birinin ebeveyni veya büyükbabası olması durumunda bu bozukluklardan birinin gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca, tiroidin T4 ve T3 hormonlarını üretmesini engelleyebilen ve hipotiroidizme yol açan bazı ilaçlar da vardır.

Konjenital hipotiroidi, tiroid düzgün gelişmediğinde fetusta gelişen bir durumdur. Hasta savunucusu ve “Hipotiroidizmle Yaşamak” ın yazarı Mary Shomon’a göre, doğuştan gelen hipotiroidi tüm bebek hipotiroidizm vakalarının yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor. Avustralya Kronik Hastalık İttifakı, 10,000’den 10’u erkek, 10’dan 10,000’inde ise 60 kadına bu bozukluk tanısı konduğunu, yani erkeklerde daha az rastlandığı anlamına geliyor.

Hipertiroidi, oğlunuzun konsantre olma kabiliyetine müdahale edebilir. GenneX Healthcare Technologies, sağlık bilgi portalını açıklayan, dikkat eksikliği bozukluğu tanısı konmuş olursa, aşırı aktif bir tiroit gibi erkeklerde de aynı şekilde kendini gösterir, belirtileri tanımayabilir. Diğer bulgular normalden daha fazla terleme, uyku bozukluğu, titreme, iştah artışı, kilo verme veya aynı miktarda yiyecek yemeye devam ederse ancak kilo almıyorsa. Yine, erkekler tipik olarak kızlardan daha aktiftir ve bu da daha tatlı olmaya neden olabilir. Ve çocuklar da daha fazla yemek yeme eğilimindedirler. Oğlunuzun geçmişte olduğundan daha aktif olduğunu, daha az özenli olduğunu ve daha fazla yediğini fark ederseniz, kilo kaybı veya az veya hiç kilo almamayla birlikte belirtileri doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hipotiroidizm belirtileri yavaş ve uykulu hissetmek, daha yavaş bir kalp atışı ve sıcaklık rahat olduğunda dahi soğuk hissetmektir. Cildi solgun, kuru ve sarı renkte olabilir ve kabızlanabilir. Nemours hastanesinin medya bölümü Kids Health, hipotiroidizmi olan çocukların diğer çocuklardan daha yavaş büyüdüğünü ve puberteye girmeyi geciktirdiğini açıklıyor. Erkekler ortalama olarak kızlardan daha uzun boylu olma eğiliminde olsa da normalde büyüme atışlarına basar ve ergenliğe girerler. O halde, ebeveynler, oğlu aynı yaşta büyüdüğünden daha yavaş bir hızda büyüyorsa, alarma geçirilmekten çok semptomların bir kombinasyonunu aramalıdır. Kilo alımı hipotiroidizmin bir işareti olabilse bile, Kids Health, obezitenin bugüne kadar hiç hipotiroidizm kaynaklı olmadığını belirtiyor.