kadınlarda çok fazla testosteron belirtileri ve semptomları

Kadınlar, doğal olarak, az miktarda testosteron üretir ve yüksek bir miktar genellikle tıbbi bir anormallik gösterir. Yüksek testosteron dişilerde bir takım fizyolojik, kozmetik ve psikolojik değişikliklere neden olabilir ve ciddi sağlık risklerine neden olabilir.

Testosteron, yumurtalıkların ve böbrek üstü bezlerinin doğal olarak çok küçük miktarlarda ürettiği, doğal olarak oluşan bir steroid hormondur. Anabolik (doku oluşturma) ve androjenik (masculinizan) etkilere neden olur.

Teşhis web sitesi diagnose-me.com, endokrin bozukluk polikistik over sendromunun (PCOS) kadınlarda yüksek testosteronun en sık nedeni olduğunu bildirmektedir. PCOS, yumurtalıklarda kist oluşmasına ve tüm kadınların yüzde beşinin yaşamları boyunca bu durumu yaşamasına neden olur. Kadınlarda yüksek testosteron da yumurtalık kanseri ve düşük östrojen düzeyine neden olan hastalıklar, hasar veya dış koşullardan (stres gibi) kaynaklanabilir.

Testosteron kas hücrelerinde androjen reseptörlerine bağlanarak kas oluşturur ve azot sentez oranını arttırır. Aynı zamanda yağ kaybını uyarır ve vücuda yağ (yağlı) doku dağılımını etkiler. Bu etkilerden ötürü, yüksek testosteron seviyesine sahip kadınlar vücut kompozisyonlarında değişiklikler yaşayabilir ve bu da vücutlarını yetişkin erkeklerinkine benzeyebilir.

Yüksek testosteronlu kadınlarda libido artışı ve yüksek testosteron seviyeleri aynı zamanda irreversibl olabilir büyümüş bir klitoriye neden olabilir. Yüksek testosteron seviyeleri bir kadının menstruasyon döngülerini bozabilir ve hatta tamamen durmasına neden olabilir.

Aşırı testosteron karaciğer hasarına karşı güçlü bir eğilim gösterir ve kariyeri ve / veya dalak içinde kan dolu kistlerin oluştuğu ciddi bir durum olan peliosis hepatit’e neden olabilir. Drugs.com, testosteronun karaciğer seviyelerini değiştirebildiğini ve vücudun fazla sodyum ve suyu muhafaza etmesine neden olduğunu ve karaciğere ve böbreklere fazla baskı uygulayacağını bildirdi.

Yüksek testosteron seviyeleri, huysuzluk, depresyon, saldırganlık, sinirlilik ve heyecanlanma arasında değişen psikolojik etkilere neden olabilir. Ayrıca, Chicago Üniversitesi araştırmacıları, Ulusal Bilim Akademisi Bildiriler Kitabı’nın 24 Ağustos 2009 tarihli sayısında “finansal riskten kaçınma ve mesleğe ilişkin seçimlerdeki cinsiyet farklılıkları testosterondan etkileniyor” başlıklı bir çalışmada gösterildi: Daha yüksek testosteron seviyeleri daha fazla risk alır ve daha fazla heyecan arama davranışı ile meşgul olur.