Kötü bir kalbe sahip bir köpeğin işaretleri

Kalp hastalığı, her yaştaki köpek, ırk ve fiziksel uygunluk düzeyinde olur. Daha genç yaşlarda, genellikle konjenital anomalilerden kaynaklanır. Daha yaşlı hayvanlarda, kalp rahatsızlığı normalde kan akışını değiştiren, zayıflatılmış veya aşırı işlenmiş bir vana veya haznenin bir sonucudur. Kardiyak hastalık tedavi edilemez ve aşamalıdır ve köpek sahipleri, hayvanlarında daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak için gerekli olan veteriner tedaviyi daha iyi sağlamak için gösterecekleri belirti ve semptomları öğrenmelidirler.

Kalp hastalığı olan köpekler genellikle normalden daha yüksek veya düşük kalp hızı gösterecektir. Küçük köpekler genellikle dakikada 120 ila 160 atış arasında değişen kalp hızlarına sahipler; köpeklerin 30 libreden daha ağır ağırlığında kalpleri ise dakikada 60 ila 120 atış yapacak. Normalden daha yüksek veya düşük bir kalp atış hızı, bir veteriner hekimin kalp problemini belirtir. Vets, etkilenen hayvanın kulak kabartması sırasında aritmi duyabilir.

Kalp hastalığı olan köpekler genellikle letarji ve yorgunluk belirtileri gösterirler. Yemek yemek ya da içki içmek istemeyebilir ve hatta mide bulantısı bile olabilir. Nefes almaya başlayabilir ve egzersiz hoşgörüsüzlüğünü gösterebilirler; normal fiziksel rutinleri ile devam etmemek. Fiziksel egzersizden sonra, kalp hastalığına sahip bazı köpekler beynin yetersiz kan dolaşımı nedeniyle bayılırlar.

Kalp hastalığı ilerledikçe, köpek kalbi başarısız olmaya başlar ve kalp atış hızı yavaşlar. Birçok köpek yukarı kalkma ve bırakma yeteneğini kaybedecek veya gücü azaltarak bunu yapacak. Ataksi olabilir, yani bacaklarının kontrolünü kaybederler. Akciğerler giderek tehlikeye girdiğinde, köpek pantolon almaya başlayacak ve sıvı kusturmaya başlayabilir. Sonunda, etkilenen hayvan komada kalır ve ölür.