motivasyon ipuçları

Tahrik edilenlerin başarmak için en muhtemel ve hayatta gerçekten istediklerini elde etmeleri ortak bir inançtır. Gerçek şu ki, herkes daha az motive olmuş ve amaçlarını veya rüyalarını görmezden gelip ilerlemeyi zorlaştıran zamanlar vardır. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, kendinize motive olmak kritik önem taşır. İyi haber şu ki, kendinizi yeniden canlandırıp motive edebilecek basit ancak etkili yollar var.

Ulaşmak istediğiniz bir hedefe veya hedefe sahip olun. Neyi elde etmek istediğinizi ve oraya gitmek için atmanız gereken adımları bilmek, genellikle nerede olmak istediğinize ilerlemeye kendinizi motive etmenizi kolaylaştırır.

Hedefinize nasıl ulaşacağınızı özetleyen bir eylem planı hazırlayın. Örneğin, bir kitap yazmayı planlıyorsanız ancak boş bilgisayar ekranına baktığınızda kendinizi sürekli kopararak bulursanız, günde en az 500 veya 1.000 kelime yazmayı planlayın, böylece birkaç ay içinde tamamlanmış ilk taslağınız olacak.

Kendiniz için oluşturduğunuz adımlardan veya görevlerden birini tamamlamak için son tarihler belirleyin. Hedefinizi gerçekleştirmek için bireysel adımları belirleyerek, hedefinize büyük bir proje olarak bakmak yerine, daha az sıkıntı çekeceksiniz ve başarılı olma ihtimaliniz artacaktır.

Son başvuru tarihini gördüğünüzde veya aştığınızda yaptığınız işi ödüllendirin. Son teslim tarihi karşılamak bir başarıdır ve motive olduğunuzda işleri halledebileceğinizi gösterir, bu nedenle başarılarınızın tadını çıkarın.

Sağlıklı bir diyetle yemek yeme, egzersiz yapma ve her gece yeterince uykuyla kendinize iyi bakın. İyi hissettiğinizde, işleri halletmek için kendinizi motive eden daha kolay bir zamana sahip olacaksınız.

En iyi durumda olduğunuz bir zamanda hedeflerinize çalışın. Örneğin, gece bir insansanız, sabah konuklarınız varsa, gece gündüz hedeflerinize odaklanın; aksi takdirde enerjinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Pes etme. Bazen ne kadar uğraşırsanız deneyin, motive olamazsınız, bu yüzden zaman zaman gerçekleşeceğini kabul edin.

İstediğiniz şey ne olursa olsun, kilo vermek, ister yeni bir dil öğrenmek için, ister bir sınava gitmek için kendinize motive olun – kalıcı olun.

Kendi en büyük amigolarınız olmayı öğrenin. Kendinize güvendiğinizde, yapılması gerekenleri yapmak için kendinize motive olmanız çok daha kolay bir zamana sahip olacaksınız.