pnömoniden kaynaklanan nüks belirtileri ve semptomları

Bronkopnömoni, daha ziyade pnömoni olarak bilinir; akciğerin iltihabına neden olan bir enfeksiyondur. Pnömoni 65 yaş ve üstündeki birçok insanı etkiliyor ancak aynı zamanda bebekleri ve sağlıklı yetişkinleri etkileyebilir.

Virüsler, mantarlar, parazitler ve bakteriler pnömoninin en yaygın nedenidir, ancak enfeksiyon vakalarının çoğu virüs ve bakteri kaynaklıdır. Pnömoni, çeşitli maddelerin akciğerlere, sıvı, kusmuk, gıda veya sıvı gibi kazara solunması nedeniyle de olabilir.

Pnömoni akciğerin alveollerini sıvı ile doldurarak oksijenin kan dolaşımına etkili bir şekilde ulaşmasını engeller. Pnömoni semptomları vücudun akciğerlerin doldurulmasına tepkisi ve enfeksiyonu savuşturma çabalarından kaynaklanır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre en yaygın pnömoni semptomları mukus, ateş, titreme titreme ve nefes darlığı ile öksürüktür. Diğer semptomlar baş ağrısı, aşırı terleme, göğüs ağrısı boğazı, yorgunluk, iştah kaybı ve karışıklığı içerir.

Ciddi pnömoni vakalarında, hasta 65 yaşın üstündeyken, 2 yaşın altındaysa veya kalp hastalığı gibi ciddi bir durum söz konusuysa, hastalar genellikle hastaneye yatırılır. Hastane tedavisi, damarlar yoluyla verilen sıvı ve antibiyotik alımları, solunum tedavileri ve oksijen tedavisinden oluşur. Sağlıklı bireylerde hafif pnömoni genelde ayaktan tedavi amacıyla oral antibiyotiklerle tedavi edilir.

Ulusal Kalp ve Akciğer Kan Enstitüsüne göre, aşağıdaki tekrarlama semptomları pnömoni yaşarsanız bir doktora görünmelisiniz

Pnömoni alma veya bir pnömoni nüksetme şansınızı artırabilen birkaç faktör vardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, aşağıdaki faktörler pnömoni riskinizi artırır