sebase kist alternatif tedavi

Sebastif kistler saç folikülündeki derinin altında gelişen keratin cepleridir. Genellikle koltuk altına veya kasıkta veya kulağın arkasında bulunan bu kistler muhtemelen sersemli cilt hücreleri ve yağ nedeniyle vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Genellikle akne rosaceası ile birlikte görülürler. Benzer, ancak daha şiddetli bir durum, hidradenitis süpürativası olarak adlandırılır. Bu durumda, kistler gruplar halinde oluşabilir ve zayıflatıcı olabilir.

Tıbbi topluluğun sebasöz kistler için bir dizi tedavi vardır. Kist küçük olsa da, doktorunuz bir antibiyotik merhemi reçete edebilir veya kendiliğinden düzelip çözülmeyeceğini beklemenizi önerir. Kist çözülmezse, çıkarmaya ihtiyaç duyacak kadar büyür. Doktorunuz kesi yapar, keratinini boşaltır ve kistin nüksetmesini önleyen kese çıkarır.

Bazen iyileşme süresi veya maliyet nedeniyle ameliyat arzu edilen bir seçenek değildir. Bazı insanlar içte ve dışta kullanılan bentonit kil ile iyi sonuçlar almışlardır. Kil çoğunlukla akne ve egzama gibi cilt durumlarının tedavisinde kullanılır ve kisti “kurutmaya” yardımcı olabilir, böylece kendiliğinden düzelir. Bentonit kilinin, ilk etapta folliküllere bulaşmasına neden olabilecek stafilokok gibi bakterileri öldürdüğü gösterilmiştir (Howard Lind, Lind Laboratories, Brookline, MA, 1961).

Epsom tuzları, cildin enfeksiyonlarını çekmek için güvenilir bir çare. Yağ kistleri veya kaynar / karbonsül için, paketin talimatlarına göre karıştırılan Epsom tuzlarıyla günlük çok sıcak suda yıkayın.

Cildinizin altında topak bulunması endişe verici olabilir. Bunun sadece sebase bir kist olup olmadığını veya daha ciddi bir şey olup olmadığını kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Sebastif kistler acı verici değildir. Ayrıca kolayca cilt altında hareket eder. Yumurtuş sızarsa ya da ağrılıysa ya da gruplar halinde ortaya çıkıp “sinüs” geliştiriyorsa ya da tünelleri birbirine bağlarsa, muhtemelen hidradenitis süpürativanın bir vakası olması muhtemeldir. Kist sertse ve kolayca hareket etmezse, bir tümör olması durumunda bir biyopsi yapmalısınız.

Sebastif kistler ciddi bir sağlık sorunu değildir. Kozmetik bir rahatsızlık olmadıkça ya da giyim eşyaları sizi rahatsız edecek bir yerde ortaya çıkmadıkça, tedavi gerekli olmayabilir. Kistleri kendiniz boşaltmaya çalışmayın. Kistin içine giren kese çıkarılmazsa, yukarıdaki çareleri kullanmadan keratin tekrar doldurmasını engelleyince muhtemelen geri dönecektir.