sigmoid kolon kanseri belirtileri

Sigmoid kolon kanseri, sigmoid kolonun malignansı olup, inen kolon ile rektum arasında bağ oluşturan kalın bağırsak kısmının S-şeklindedir. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, sigmoid kolon kanseri dahil olmak üzere kolorektal kanserler, kanserin en ölümcül ikinci türü. Enstitü, her yıl yaklaşık 147.000 yeni vaka tespit edildiğini, ancak kolorektal kanserlerden yıllık ölüm oranının 50.000’e yakın olduğunu tahmin ediyor.

Gastrointestinal sistemin tüm bölümlerinde olduğu gibi, sigmoid kolon vücudun genel sindirim ve boşaltım süreçlerinde kendine özgü rol oynamaktadır. Cleveland Clinic Health System’e göre, “kütle hareketiyle (kas kasılması) rektum içine günde bir veya iki kez boşaltılana kadar tabure kalın bağırsağın bu bölümünde depolanır” diye belirtti.

Sintoid kolondaki kanser, diğer kolorektal kanser türlerinde olduğu gibi, başlangıçta çok az sayıda belirtiye sahiptir. Dolayısıyla belirtilerin olmaması, kanserin mevcut olmadığını gösteren bir gösterge değildir. Bununla birlikte, kanserin bu şeklindeki olası semptomlar, dışkıda kan, ishal, bağırsak tıkanıklığı, dar dışkılar ve açıklanamayan anemi ve / veya kilo kaybıdır.

Sigmoid kanser, özellikle erken evrelerinde genellikle asemptomatik olduğu için herhangi bir problemin oluşmadığından emin olmak için düzenli muayeneleri planlamak önemlidir. Bu tip muayenea sigmoidoskopi denir ve doktora sigmoid kolon ve rektumun astarlarını yakından bakan bir kapsamla yapılır.

Sigmoidoskopik incelemede kolonun alt kısmında polip veya başka olağan dışı bir büyüme gözlenirse, bir doku örneği alınır ve mikroskobik değerlendirme için laboratuara gönderilir. Sonuçlar doktorunuza iade edilecek ve bunları size iletilecektir. Biyopsi sonuçları habis dokuların varlığı için negatifse, o zaman en azından bir sonraki sınava kadar net olursunuz. Test kanser varlığını gösteriyorsa, doktorunuz bir tedavi önerir.

Sigmoid kolon kanseri, her biri ilgili tümörün büyüklüğü ve etkilenen dokuya ne derece nüfuz ettiği derecesine göre belirlenen aşamalarla sınıflandırılır. Evre 1 kanseri, kolon astarının mukozal tabakasına henüz nüfuz etmemiş bir veya daha fazla küçük tümör ile karakterizedir. Evre 2 kanserinde tümörler biraz daha büyüktür ve sigmoid kolonun kas duvarı içine nüfuz eder. Aşama 3 kanseri, daha büyük habis büyümelerin varlığını ve kanserli hücrelerin yakındaki lenf düğümlerine yayılmasını belirtir.

Cerrahi, sigmoid kolon kanserinin tüm aşamalarında normal tedavidir. Evre 1 veya 2 kanseri olanlar için cerrahi muhtemelen tek tedavi şeklidir. Hastalık evre 3’e kadar ilerliyorsa, kolonun ötesine geçen kanser hücrelerinin büyümesini öldürmek veya geciktirmek için ameliyatın radyasyon ve / veya kemoterapi ile takip edilmesi gerekecektir.