Son aşamadaki miyelomun belirtileri ve semptomları

Miyelom plazma hücrelerinin kanseridir. Plazmanın yapıldığı kemik iliğinde başlar ancak vücudun diğer alanlarına yayılabilir. Tek bir kaynaktan kaynaklanmak yerine birçok kemiğe aynı anda etki eden hastalık genellikle “multipl miyelom” olarak adlandırılır. Miyelom, durumun daha da kötüleşmesine bağlı olarak gelişen çok sayıda semptoma sahip olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Son dönem myeloma ciddi semptomlara sahiptir.

Osteoporoz, miyelomun son evrelerinde sıklıkla gelişebilir, çünkü plazma hücreleri kemiklerde çoğalmaya devam eder ve sağlıklı hücrelerin aktivitesini inhibe eder. Kemikler zayıflar ve özellikle arka kısımda kırılma eğilimi gösterirler. Omurganın daha savunmasız olması, çünkü omurga vücudun ağırlığını desteklemekte ve artık stresin üstesinden gelememektedir. Vücuttaki herhangi bir hareket genellikle omurgaya biraz baskı katar ve omurganın bir kısmına neden olabilir.

Anemi, miyelomun son evrelerinde sık görülen diğer bir semptomdur. Anemi, vücuttaki alyuvar hücrelerinin yetersizliğinden kaynaklanır ve bu, kanserli plazma hücrelerinin artması nedeniyle ortaya çıkar. Kanser hücreleri, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale ederek anemiye neden olur. Hasta, miyelomun son aşamasından önce tükenmekteyken anemi, bu problemi büyük ölçüde artıracaktır; çünkü alyuvarların yetersizliği, yorgunluk, nefes darlığı ve solukluk getirir.

Miyelom, kan damarlarında çamur birikimi olan hiperviskozite sendromu yaratabilir. Bu, kan damarının rüptürü meydana getirebilir ve burun ve ağızın yanı sıra dahili olarak kanamanın spontanlaşmasına neden olabilir. Körlükle sonuçlanması da gözün kanaması olabilir. Yaralanmaya neden olan travma olmaksızın morluklar da vücudun herhangi bir yerinde aniden ortaya çıkabilir. Kanama beyinde de oluşabilir ve inmeler ve bilişsel sorunlarla sonuçlanır.