yüksek lisans derecesine sahip bir beslenme uzmanının maaşı

Kayıtlı bir diyetisyen olarak da bilinen bir beslenme uzmanı, eyaletinde bir lisans almak veya sertifikasyon almak için en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyar. ABD İşgücü İstatistik Bürosuna göre, ileri derecede bir beslenme uzmanı genelde onun için en iyi fırsatları buluyor. Amerikan Diyetetik Derneği’nin bir makalesinde yer alan RD, Sharon Palmer, yüksek lisans derecesine sahip bir beslenme uzmanının daha yüksek maaş ödeyerek bir iş bulma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Yüksek lisans derecesine sahip bir beslenme uzmanının maaşı, uzmanlık, yıllara göre uygulama, coğrafi bölge ve uygulama türüne göre değişir. BLS, 2008 yılında bir beslenme uzmanının medyan yıllık ücretinin 50.590 dolar olduğunu bildirdi. Gelir ölçeğinin orta aralığındaki olanlar 41.060 dolar ile 61.790 dolar arasında kazanırken, ilk 10’daki oran 73.410 doların üzerine çıktı. 2008’de ayakta tedavi merkezlerinde çalışan beslenme uzmanları, en yüksek medyan yıllık ücreti 52.120 dolar kazandı. 2007’de en çok ücret alan beslenme uzmanları, araştırma ve eğitime katılanların yıllık medyan gelirleri 66.061 dolar, yıllık medyan geliri 64.002 dolar olan gıda ve beslenme idaresi olanları ve işletme sahibi veya 60.008 dolarlık bir yıllık orta gelirli danışmanlık hizmetleri sağlananlardı . Bir lisans almak için minimum şartları yerine getiren beslenme uzmanları genellikle yüksek lisans derecesine sahip olanlardakinden daha düşük ücret almaktadır.

Beslenme uzmanı Sharon Palmer, beslenme uzmanlarının müttefik sağlık meslekleri ile karşılaştırıldığında özellikle düşük ücretli bir meslekte çalıştığına inandığını belirtiyor. Çoğu kimse, ADA’nın kadınların egemen olduğu beslenme alanını, bu beslemeyi desteklediğini ve toplam beslenme uzmanının yüzde 96’sının kadın olduğunu görüyor. Sonuç olarak, kadın beslenme uzmanları 2009 yılı itibariyle erkek meslektaşlarından yüzde 21 daha az kazandı. Ödemedeki bu farklılık, beslenme uzmanlarının ailelerini yükselttikçe ve sahaya “maaş dezavantajı” ile girdikleri sırada çalışamamasından kaynaklanıyor olabilir. Mesleki birliklere katılmamak ve mesleğin maaş aralığını bilmemek de ücretlerin düşürülmesine bağlanabilir. Alternatif olarak, bir hastane, tam zamanlı çalışanlara yarı zamanlı bir statüye geçmesine neden olan, aynı iş yükünü koruyarak, beslenme bölümüne fon sağlayabilir. Palmer’a göre, yüksek ücret almak isteyen beslenme uzmanları, gıda hizmetleri ve egzersiz fizyolojisi gibi yüksek lisans ve özel sertifikalar almalılar.

Diyet ve beslenme konusunda uzmanlaşmış bir Bachelor of Science derecesi kazandıktan sonra, bir kişi akredite edilmiş bir okuldan koordineli veya didaktik bir diyetetik programında yüksek lisans aramalıdır. BLS, ADA’nın Diyetetik Eğitimi Akreditasyonu Komisyonunun 2008 yılı itibariyle ABD’de 18 yüksek lisans programını onayladığını belirtti. Beslenme öğrencileri, kültürel antropoloji, bilimler, mutfaklar, beslenme terapisi, yazma ve iletişim becerileri ve beslenme konularında lisansüstü dersleri alırken kavramlar.

Lisansüstü öğrencinin aldığı dersler, lisans sınavına hazırlanmasına ve ihtiyaç duyduğu topluluk ve klinik uygulama saatlerini yerine getirmesine yardımcı olur. BLS, beslenme uzmanlarıyla ilgili kanunları bulunan 46 eyaletten 12’sinin sertifikasyon gerektirdiğini, 33’unun mesleki lisans gerektirdiğini ve yalnızca bir beslenme uzmanının profesyonel olarak kayıt olmasını gerektirdiğini belirtiyor. ADA’nın Diyetetik Kayıt Komisyonu, kayıtlı bir diyetisyen kimlik bilgilerini, yüksek lisansını tamamlamış ve staj yapmış olanlara verir.