yumurta dökmeyen bir cockatiel işaretleri

Birkaç gün içerisinde yumurta karıştırma ve üretme kapasitesine sahip olan cockatiels, tutsaklık yaratmak için en kolay hayvan kuşlarından biridir. Başarılı yetiştiriciler, yumurtalarını hazırlamaya hazır olduğu zaman potansiyel sorunlardan kurtulmak için kendi cockatielinin fiziksel ve davranışsal ipuçlarını yakından takip etmeyi bilir.

Kadın cockatiels 5 aylıkken yumurta üretebilir ve üretebilir, ancak çoğu damızlıkçı daha iyi sağlık ve ebeveynlik davranışı için 18 ay beklemektedir. Her dişi cockatiel, iki yumurtalık ve iki yumurta akısı ile doğar; ancak her biri yalnızca bir tanesi üreme işleminde kullanılır. Bir araya gelen hormonlar, daha uzun süre hafif ve daha sıcak gibi faktörler tarafından uyarıldıktan sonra, bir yumurta sarısı yumurtalıkta gelişecek, daha sonra bir yumurta akışına geçecektir. Bu noktada, eğer dişi başarıyla çiftleştirilirse yumurta döllenir. Olmasa bile, verilemeyen yumurta halen oluşmaya devam edebilir. Sonra yumurta yaklaşık bir gün içinde kabuk oluştuğu uterus içine hareket eder. Daha sonra, yumurta kloak içinden geçer ve kuşun havalandırmasını çıkarır. İşlemin tamamı iki veya üç gün sürer. Kokatyalar genellikle iki ila sekiz yumurta debriyaj yapar ve kadın bitene kadar her iki günde bir tane yumurta bırakır.

Yakın yumurta döşeme belirtileri kadın cockatiel çok büyük ve kötü kokulu pislikler olacaktır. Bir kuş, yumurtaları aynı açıklıktaki havalandırma deliğinden dışarı atar ve dışarı atar; bu nedenle pislikler yumurta koyuluncaya kadar kuşta bazen korunurlar. Bir yumurta bırakmaya hazır olan bir cockatiel daha ağır görünecektir. Havalandırma alanı ve alt karın yumurta sebebiyle şişer ve daha büyük hisseder. Kendinizi daha sıkı hissedeceksiniz. Dişi bir cockatiel, yumurtalarını dökmeden önce tüylerini daha fazla vücut sıcaklığı için tüylenebilir.

Bir yumurta dökmeden önce, “broody” denilen şey haline geldiğinde, cockatiel’in davranış değişikliğine dikkat edeceksiniz. Çoğu çığlık atan ve sızlananları seslendirir. Genellikle ya yuvasında veya kafesin altına oturur. Kanatları titreyecek. Onların yumurtalarını dökmeye yakın olan kadın cockatiels endişeli davranacaktır. Düzgün bir yuvalama alanı bulma ihtiyacı artacak ve kuş kafesin altındaki gazeteleri parçalayabilir veya kafesindeki veya kuş kafesindeki saklanan yerleri bulmaya çalışabilir. Bir zamanlar tatlı huylu bir kadın bu süre zarfında koruyucu ve düşmanca davranıyor olabilir, çünkü kendisini rahatsız edici ve bölgesel hissediyor. Ayrıca daha fazla su içmeye başlayabilir çünkü yumurtaları oluşumları sırasında çok fazla suya ihtiyaç duyar.

Bir cockatiel’in karşılaşabileceği en yaygın komplikasyonlardan biri yumurta bağlama yöntemidir. Bu, yumurta kuşun içine sıkıştığında, genellikle kalsiyum gibi besin eksikliği nedeniyle düzgün şekilde oluşturulmadığı için oluşur. Bu saat içinde kadın ölümüne neden olabilir. Kuşunuz yumurta dökmeyle ilgili fiziksel ve davranışsal belirtileri sergiliyorsa, onu yakından izleyin. Eğer o, dinsiz, zayıf hareket etmeye başlar ve yumurtalarını döşerken yemeyi bırakırsa derhal veteriner yardımı isteyin. Prolabe uterus veya kloak gibi diğer yumurta bırakan komplikasyonlar aşırı üreme ile ilişkilidir. Dişi bir cockatiel için yılda en fazla iki yumurta tutacak en iyisidir.