Çim biçme makinemde 5w-30 veya 10w-30 kullanmalı mıyım?

Bir çim biçme makinesi motoru, bir otomobile göre çok daha yüksek hızda çalışır ve çoğu zaman, çoğu otomobil motorundan daha sert ve daha sert koşullarda çalışırlar. Bu nedenle, çim biçme makinesi motorları, viskozite gereksinimlerini karşılayan yağdan sabit bir yağlama ihtiyacına sahiptir. Özel gereksinimler için daima üreticinizin yağ özelliklerine bakın.

Çim biçme makinenizin içindeki yağ, aracınızdaki veya kamyonunuzdaki yağ gibi çalışır. İlk önce, yağ silindirin duvarlarında öğütülmesini önlemek için pistonu yağlar. İkinci olarak, yağ iç motor sıcaklığını motordan silindir bloğuna ve egzoz portuna aktarır. Bu, çim biçme makinesi motorunun, hızı korumak için yeterince yüksek bir sıcaklıkta yakıt yakmaya devam etmesini sağlar. Bu yağlama olmaksızın, motor sürtünme artışından çabucak ısınır ve piston ve krank karteri etrafındaki contalar hasar görür.

Tüm petrol esaslı motor yağlarına, viskozitelerini ve yağın en iyi performansı yaptığı ideal sıcaklığı belirlemek için bir derecelendirme sistemi veya SAE ağırlığı verilir. Çoğu motor yağı günümüzde daha geniş bir sıcaklık ve viskozite aralığında daha iyi performans elde etmelerini sağlayan çoklu-viskoziteli bir yağ kullanmaktadır. Petrol üreticileri baz yağ karışımına Viskozite İndeksi geliştirici katarlar. Böylece, SAE 5W-30 derecesine sahip yağlar, SAE 5W yağ gibi daha düşük sıcaklıklarda performans gösterecek ve SAE 30W yağında olduğu gibi daha yüksek dış sıcaklıklarda yağlayacaktır.

Çim biçme makinesi üreticilerinin çoğu SAE 30 derecesine sahip bir yağ önermektedir. Bu, motorun en geniş sıcaklık aralıklarında yağlamayı sağlar. Bununla birlikte, ortam sıcaklığı 40 Fahrenheit’in altında olduğunda, 5W-SAE 30 dereceli bir yağ gibi daha ince, daha az viskoz bir yağ daha iyi çalışabilir. Sürekli olarak 40 Fahrenhayt’ın üzerindeki sıcaklıklarda çalışırken, 10W-SAE 30 çoğu koşulda en iyi sonucu verir . Çalışma koşulları dikkate alınması gereken bir hususturken, her zaman özel yağ türleri için üreticinizin yönergelerine dikkat edin.

Çim biçme makinesi motorları çok çabuk yağla yanma eğilimindedir ve genellikle çim biçme makinesi şirketlerinin çoğu her 25 ila 30 saatlik bir çalışmada yağın değiştirilmesini önermektedir. Bu nedenle yağ seviyesini her kullanımdan önce ve sonra ideal olarak kontrol edin. Bu, motor yağınızın performansını izlemenize ve gerektiğinde herhangi bir ayarlamanıza olanak tanır. Yağ seviyesi çok hızlı düşerse daha yoğun yağa gidin; eğer motor yağı seviyesi düşmediyse, daha ince ağırlıklı bir yağa geçin.