omuz silkmek ve supraspinatus

Supraspinatus omuz eklemlerinizdeki dört rotator manşet kasından biridir ve kolları ve omuzlarınızı farklı yönde hareket ettirir. Beyzbol ve serbest stil yüzme gibi bazı sporlar, kolların tekrar tekrar hareket etmesini gerektirdiğinden, supraspinatus aşırı iş görebilir, bu da yaralanma ve eklem hastalıkları olasılığını artırır. Fiziksel rehabilitasyonda, omuz “silkme işareti” supraspinatus’un suçlu olabileceği omuz sorunlarının ortak bir göstergesidir.

Supraspinatus omurgaya yakın olan skapula kenarından humerus üstünde omuz eklemine yakın küçük çıkıntıya kadar uzanır. Birincil işlevi omzunuzun omurganızdan uzaklaşmasına yardımcı olmaktır, böylece kolunuzu yukarı kaldırabilirsiniz, omuz eklemini yerinde sabitlemek için diğer rotator manşet kasları ile birlikte çalışır. Aynı zamanda bagaj veya alışveriş çantası gibi tarafınızdan ağır bir şey taşıdığınızda omzunuzun yerinden çıkmasını önlemek için bir dengeleyici olarak işlev görür.

Omuz silkme işareti genellikle rotator manşet hastalığı gibi skapula anormalliklerinin bir göstergesidir. “Klinik Ortopedi ve İlgili Araştırma” nda yayınlanan 982 hastanın 2008 yılında yapılan bir araştırmasına göre, omuz silk enjeksiyonu “tüm skapula ya da omuz kemerini kaldırmadan kolu 90 ° abdüksiyona kaldıramama” anlamına gelmektedir. Buna genellikle supraspinatus tendonuna hasar da dahil çeşitli derecelerde rotator manşet yırtıkları neden olur. Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak, araştırmacılar işaretin belirli, evrensel bir nedeni olmadığı sonucuna varmışlardır. Rotator manşet hastalığının türü, yaşı ve cinsiyete bakılmaksızın hemen hemen tüm hastalar omuz silkesi işaretini gösterir.

Supraspinatusda çoğunlukla tendonunda oluşan enflamasyon, ağrıya neden olabilir ve kol yükselmesi ve omuz hareketini kısıtlayabilir. Dinlenme ve buzlanma iltihaplanmayı azaltabilirse de, Spor Yaralanma Kliniği, eklem hareketini sürdürecek belirli omuz egzersizleri gerçekleştirmek gibi ağrıya neden olmayan hangi hareket aralığınızı muhafaza etmenizi önerir. Bu egzersizler yaralanmanın şiddetine ve sebebine bağlı olacaktır, bu nedenle tüm tedaviler için çerez kesici bir uygulama yoktur. Kendi terapatik egzersizlerinizi yapmadan önce fizyoterapistinize veya bir ortopedik doktorunuza danışın.

Omuz silkme belirtilerini önlemek ve supraspinatus fonksiyonunu sürdürmek için en iyi yollardan biri de kolun aşırı tekrarlayan tepe hareketi önlemektir. Eğitiminize devam etmeden önce kendinize bir iki gün dinlenin. İlaç topu atma, itme, pullups, dumbbell yanal kaldırmalar, kettlebell salıncaklar ve halat tırmanışı içeren güç ve güç koşullandırma, yaralanma riskinizi azaltabilir. Yoga ve tai chi, eğitim günleri arasındaki iyileşmenizin bir parçası olarak omuzlarınızın istikrarını ve hareketliliğini artırabilir.