Uyurken mini inme belirtileri

Mini inme ya da geçici iskemik ataklar (TIA), kısa bir süre boyunca, genellikle sadece birkaç dakika süren saldırılardır. Belirtiler ve belirtiler göründükleri kadar çabuk kaybolur, genellikle yaklaşık bir saat sonra. Mini vuruşlar dense de, semptomlar majör ya da tam inen inmenin başlamasını andırır ve kalıcı bir hasara neden olmamasına rağmen birey için tehlikeli olabilir.

TIA veya mini vuruşlar, hastalar için bir uyarı olarak görülebilir ve birkaç yıl içinde ortaya çıkabilecek ciddi bir inme belirtisi olabilir. TIA, genellikle, kanın arterlere veya arterlerin tıkanmasına kısa bir süre içinde yetersiz beslenmesinden kaynaklanır. Öte yandan, tam şişmiş bir vuruş beynin belli bir bölümüne gelen kanları bloke eden bir pıhtı ile karakterizedir. TIA ve inme nedenleri beyne oksijen ve besin sağlamakla sorumlu bir arterde plakların (kolestrol içeren yağlı tortular) oluşmasıdır.

American Heart Association Journal’da yayınlanan bir araştırma, uyku sırasında küçük veya büyük inmeler gibi serebrovasküler kazaların yüzde 13 ila 44’ünün meydana geldiğini göstermektedir. Bu, horlama, gündüz uykusu ve uyku apnesi gibi uyku ile ilgili risk faktörleri tarafından daha da güçlendirilmiştir. Araştırma, hem obstrüktif uyku apnesinin, hem de horlamanın uyku sırasında maruz kaldığı küçük inmeleri tetikleyebileceği sonucuna vardı.

Minik bir vuruşun ilk belirtisi, yüzün hissizleşmesidir, özellikle yüzün bir tarafındaki yüz kasları. Birey gözleri ve ağzı bükebilir ve yüz kaslarını doğru bir şekilde hareket ettiremez. Uyarı sırasında bu işaretler belirginleşmese de, uyandığında hemen bu işaretleri yaşayabilir. Uyanma sonrasında vücudun bir bölümünde bazı uzuvları hareket ettirme yeteneğinde küçük bozulma yaşanabilir.

Uyku apnesi veya uyku sırasında nefes kesilmesi ile ortaya çıkan bir bozukluk, mini inme veya TIA geçirme endikasyonu veya riski olabilir. Bu bozukluk tipik olarak yaklaşık 10 saniye veya daha fazla sürer ve gece boyunca birçok kez ortaya çıkabilir. Saldırı meydana geldiğinde, hastalar nefes darlığı yaşayan yarı bilinçli uyanırlar, ancak bir kez uyanıkken oluşan saldırıları hatırlayamayabilirler.

Yutma güçlüğü bir kişinin mini inmeden muzdarip olabileceğinin başka bir göstergesidir. Uyku esnasında geçici iskemik atak (TİA) gerçekleşmiş olsaydı, dertli kişi yutma güçlüğü çekebilir; nefes için gagalama veya nefes alma ihtimali muhtemelen bir kez uyandıktan daha yüksektir.