tohumluk kutusu hazırlığı

Bir tohum kutusu veya düz, tek bir kapta birden fazla fide yetiştirmek için alan sağlar. Bu sığ kutular genellikle 3 ila 4 inç derinliktedir ve bu da genç bitkiler için yeterli kök alanı sağlar. Tek bir konteyner, çoklu tencere alanından daha az yer kaplar ve gerektiğinde yeni bir yere taşınmak daha kolaydır. Bitkiler tohum kutusunu büyüttükten sonra, fideleri tek başına bir pota veya bahçeye nakledin.

Kullanılmış tohum kutularını yarım saat boyunca bir parça çamaşır suyu çözeltisinde dokuz parçaya kadar ıslatın. Kullanmadan önce berrak su ile yıkayın. Ağartıcı, kutuyu dezenfekte eder, böylece herhangi bir bitki hastalığı patojeni yeni toprağa veya bitkilere aktarılmaz.

Kutunun içine tek bir gazete kağıdını yerleştirin. Gazete, toprağın düşmesini önlerken kutunun altındaki yarıklardan fazla nemin boşalmasına izin verir.

Kutuyu, çekirdek kutusundan biraz daha büyük olan sığ bir tepsinin üzerine koyun. Tepsi, fazla suyu kutudan sızarken yakalar.

Kutuyu saksıya karıştırarak jantın yarım inç içine doldurun. Tohumları çırptırmak ve fideleri büyütmek için topraksız saksı karışımını kullanın, çünkü bu karışımlar sterildir ve küçük tohum kutusuna iyi drenaj yaparlar.

Saksı verimi, ekimden 30 dakika önce iyice karıştırın. Toprağı ıslatın ve fazlalıkların boşaltılmasına izin verin. Boşaltılan suyu tohum kutusunun altındaki tepsiden boşaltın. Tohumu, tohum paketine yöneltilen şekilde yerleştirin.

Kendi tohumluk kutunuzu yapmayı tercih ederseniz, bir plastik tepsisinin altına küçük delikler açın. Herhangi sığ bir kutu drenaj sağlandığı sürece iyi çalışır.