zayıf perfüzyon belirtileri

Perfüzyonun gerçek tanımlaması üzerinden veya üzerinden akıyor. Vücutla ilgili olduğu gibi perfüzyon, organların kan akışını sağlamaktır. Bu akış, yaşamı sürdürmek için kritik önem taşır, çünkü düzgün çalışırken, vücuda oksijen aktaran ve atıkların vücutta birikmesini engelleyen bir sistemdir. Bununla birlikte, hastalık veya yaralanma nedeniyle bu sistem düzgün çalışmıyorsa, vücutta oksijen olmaması nedeniyle sıkıntılı olur. Daha sonra kanı, hayati organların bulunduğu vücudun göbeğine götürür. Zayıf perfüzyonun erken belirtilerinin çoğu cilt yoluyla sergilenir. Zayıf perfüzyonun sebebini bulmak önemlidir, çünkü organlar oksijenden yoksun kaldıklarından kapanmaya başlayacak ve ölümle sonuçlanacaktır.

Kılcal damarları tekrar doldurduğu oran, perfüzyon durumunu belirlemek için hızlı ve kolay bir testtir. Kolayca erişilebilen cildin bir bölümüne kısaca basmak için baş parmağınızı kullanın, kol iyi çalışır. Baş parmağınızı kaldırdığınızda, tıkanık kalan alan beyazlatılacaktır, çünkü kanı kılcal damarlardan dışarıya zorladınız. Kanın geri dönmesi ve ağlayan alanı doldurması ne kadar zaman alır. İyi bir perfüzyon, iki veya üç saniyelik bir kılcal dolum süresi ile belirtilir. Sıcaklığın deriye kan akışını büyük ölçüde etkilediğinden bu yöntemin aşırı sıcaklıklarda gerçekleştirilmesi durumunda hatalı olabileceğini unutmayın. Cilt ile ilgili zayıf perfüzyonun diğer belirtileri renk, sıcaklık ve durum olabilir.

Perfüzyon işinin yarısı, atıkları parçalamak olduğundan atıkların vücuttan atılmasından bu yana atıklar birikmeye başlar. Vücut, toksinlerden kurtulmaya çalışarak bu birikime tepki verir. Bu mide bulantısı ve kusma ile sonuçlanır. Kusma ya da kusmuk, kan kontrolü yapılmalıdır, çünkü bu iç kanamayı gösterebilir.

Zihinsel durum değişmiş zayıf perfüzyonun bir göstergesi, çünkü beyin vücuttaki en hipoksik duyu organıdır. Beyin ölümü gerçekleşmeden beyin oksijensiz 6 dakika sürebilir. Karışıklık, endişe ve huzursuzluk beynin düzgün bir şekilde tahliye edilmediğine dair erken bulgulardır; bilinç kaybı ve nöbetler geç göstergelerdir.