ginkobanın yan etkileri

Ginkoba takviyeleri, kanatçık yaprağının özlerinden yapılır. Kanıtlar, ginkobanın Alzheimer hastalığı, demans ve diğer beyin bozukluklarından muzdarip hastalarda hafıza ve konsantrasyonu artırmak için etkili olabileceğini göstermiştir. Kan dolaşımını iyileştirmek ve adet öncesi sendrom (PMS) semptomlarını hafifletmek için de kullanılmıştır. Tüm takviyeleri gibi, Ginkoba’nın tıbbi yardım gerektirebilecek potansiyel yan etkileri vardır.

Health Square’e göre, ginkoba’nın yaygın olarak kabul edilen, ancak ciddi olmayan yan etkileri, hafif bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı içerir. Hafif olduğunda, bu semptomlar tıbbi müdahale gerektirmez, ancak ginkoba daha yoğun hale gelirse kullanmayı bırakmalıdır.

Ciddi yan etkiler, kolay kanama veya morarma, kas yorgunluğu, görme zorluğu ve vücudun bir tarafındaki güçsüzlüğü içerir. Bu belirtileri yaşayan bir kişi, ginkover dozlarına devam etmeden önce bir doktora danışmalıdır.

Derhal tıbbi yardım gerektiren ciddi yan etkiler arasında yüz, dil veya boğazda kaşıntı veya şişme, solunum zorluğu ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar bulunur. Şiddetli görülen diğer yan etkiler arasında nöbetler, bulantı konusma ve felç sayılabilir. Bu belirtilere rastlarsanız, ginko kullanımını derhal durdurmanız ve acil oda muayenesi aramalısınız.

Ginkoba kullanmadan önce, doktorunuza kanama anormallikleri, diyabet veya nöbet gibi mevcut tıbbi durumları bildirin. Sıvı ginko takviyeleri sıklıkla alkol içerir ve bu nedenle, ginkoba kullanmak isteyen alkol bağımlılığı veya karaciğer hastalığı öyküsü olan hastalar farklı bir takviye biçimi aramalıdır. Hamileyken veya emziren kadınlara ginkoba ile mücadele etmeleri önerilir.

Ginkoba, nöbetleri tedavi etmek için reçete edilen ilaçların yanısıra, ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) ile etkileşime geçme potansiyeline sahiptir. Kan dolaşımının artmasına neden olan heparin ve varfarin gibi kan sulandırıcıların yanı sıra kalp krizi veya felci önlemek için aspirin kullanan hastalar ginkoyu tüketmemelidir.

Ginkoba takviyeleri, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamış veya düzenlenmemiştir. Ginkoba kullanmak isteyenler, yalnızca standart kenevir yaprağı ekstraktıyla hazırlanmış ürünleri tüketmelidir. Gingko tohumları toksik kimyasal maddeler içerebilir ve bu nedenle, taze veya kavrulmuş kanatlı tohumları ihtiva eden ürünler potansiyel olarak tehlikelidir.