kalp çarpıntılarının yan etkileri

Kalp çarpıntısı, sanki kalbiniz göğsünüzde yarışıyor veya vuruyor gibi hissettiğiniz bir durumdur. Kalp çarpıntısı stres, ilaçlar ve hatta egzersiz gibi birçok faktörle ortaya çıkabilir. Mayo Kliniğine göre kalp çarpıntısı genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, çok nadir durumlarda, kalp çarpıntıları ciddi olabilecek etkilere neden olabilir.

Bir senkop olayı, bir anlık bilinç kaybı veya bayılma halidir. Kalp çarpıntılarınız olduğunda kalp atışınız artabilir, bu da kan basıncınızın belirgin bir şekilde düşmesine neden olabilir. Bir senkop, stres, ağrı, egzersiz, aniden kalkar veya fazla bitkin olmakla ortaya çıkabilir.

Nadiren de olsa kalp çarpıntısı, kalp durmasına yol açabilen aritmilere (düzensiz kalp atışları) neden olabilir. American Heart Association’a göre, ani bir şekilde kalp durması olabilir – kalp aniden durabilir. Kardiyak arreste girerseniz bilinç kaybedersiniz, solunum zorlaşır ve nabız düşer ya da nabız saptanmaz. Bu semptomlar ortaya çıkarsa, ölüm gerçekleşebileceği için derhal tıbbi müdahale almak önemlidir.

Kalp çarpıntısının kötüleştiği durumlarda kalp normalde dayak yerine titreme yapmaya başlar. Sonuç olarak, kan toplar ve pıhtı oluşmaya başlar. Bir pıhtı serbest bırakılırsa, pıhtı beyninize gidebilir ve bir arterde tıkanmaya neden olabilir. Engel daha sonra felç veya ölümle sonuçlanabilir.

Bazen kalp çarpıntılarına altta yatan bir kalp rahatsızlığı neden olabilir. Kalbiniz uzun süre etkisiz şekilde atmaya devam ederse, kalbinizin vücudunuz için gerekli kan pompalayamamasına neden olabilir.

Mayo Clinic’e göre semptomlarınıza neden olan tetikleyicileri kullanmaktan kaçınarak kalp çarpıntılarını tedavi edebilirsiniz. Stres, kalp çarpıntılarının görülme sıklığını artırabileceğinden, stres belirtilerini hafifletmeye çalışın. Kalp çarpıntılarınız varsa, kafein, nikotin, enerji içecekleri ve bitkisel takviyeleri gibi uyarıcılar önlenmelidir. Ayrıca, kokain gibi her türlü yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının; çünkü bu, kalp çarpıntı riski artırabilir.