kilo kaybı yan etkileri

ABD’de obezite ölüm, sakatlık ve yükselen sağlık masraflarının önde gelen nedenidir. Ancak, hem olumlu hem de olumsuz birçok yan etki, kilo kaybına eşlik eder. Olumsuz yan etkiler riski nedeniyle, kilo kaybı programına başlamadan önce beslenme ve egzersiz konusunda iyi eğitim almış biri için önemlidir.

Kilo kaybının en önemli yan etkisi hastalık riskinin azalmasıdır. Obezite Derneğine (obesity.org) göre, tip 2 diyabetli hastaların yüzde 90’ı vücutlarının insülin kullanarak kan şekerini düzgün şekilde kontrol edememesi nedeniyle fazla kilolu. Bazı kanser riski, böbrek, endometriyal, kolorektal, safra kesesi, tiroid ve postmenopozal meme kanserleri gibi kilo kaybıyla birlikte azalır (bkz. Referans 1).

En sık karşılaşılan olumsuz yan etkilerden birisi kilo kaybı obsesif hale gelebileceği ve kişinin sağlıklı bir kiloya ulaşmasından sonra da devam etmesi nedeniyle yeme bozukluklarıdır (özellikle kadınlarda). Çok az kalori tüketilirse, kişi kronik yorulabilir ve saç dökülmesi ve baş dönmesi yaşayabilir. Yeme bozukluklarının daha ciddi yan etkileri, önemli besinlerin tükenmesi, duygudurum bozuklukları, hastaneye kaldırma ve hatta ölüm anlamına gelir.

Kilo kaybının hem pozitif hem de negatif yan etkileri olmasına rağmen, insanlar için sağlıklı bir diyet ve egzersiz programını takip etmek, baygın diyetlerden ve gerçekçi olmayan beklentilerden kaçınmak önemlidir. Birinin metabolizması zamanla zayıflayacağı için, hızlı kilo kaybı iyiden daha fazla zarar verebilir. Biri kaybolduğu kadar ağırlığı geri kazanacaktır.