sac metal lehimleme aletleri

Ayrı metal parçalar lehimleme adı verilen bir süreçle birleştirilebilir. Bu işlemde, dolgu metali (lehim) dikişe eklenir ve sac metal ısıtılır. Lehim malzemesi, bir ek oluşturmak için akan saç metalinden daha düşük bir sıcaklıkta erir. Elle lehimleme için kullanılan asgari aletler şunlardır: bir ısıtma aleti, dolgu metali ve akı.

Lehimleme, insanlar metalden herhangi bir şey çıkardıklarında eski bir uygulamadır. Onyedinci yüzyılın sonunda saç metalinin imalatı için kurulan ticaret şirketleri gelişmeye başlamıştı; yakında sac metal parçalar kolaylıkla elde edilebilir hale geldi. Kalay kutuları ve soba boruları en popüler çeşitlerdendi. Buna ek olarak, mimarlar büyük binaları kaplamak için sac kullanmaya başladı. Metal kaplı binaların iki ünlü örneği Özgürlük Heykeli ve Empire State Building’dir.

Bir lehimlenmiş derz orijinal metal kadar güçlü olmasa da, yüzlerce farklı uygulama için yeterince güçlüdür. Lehimli sac metal ürünler nispeten güçlü, hafif ve su geçirmez olmanın avantajlarına sahiptir: Günümüzde sac metal parçalar arasında oluklar ve kanallar, klima kanalları, fırınlar, endüstriyel istifler, makine koruyucuları, kuosetler kulübeleri ve çatılar bulunmaktadır.

Isıtma Aletleri: Elektrikli aletler bir lehimleme aleti veya lehim tabancası içerir. Elektrik bulunmayan durumlarda lehimleme ucu ile donatılmış bir propan veya bütan meşale kullanılabilir. Pil ile çalışan küçük bir lehimleme aleti de bir seçenektir Lehim: Dolgu malzemesinin veya lehim malzemesinin seçimi, birleştirilecek metallere dayanmaktadır. En yaygın olanı kurşun ve kalay karışımıdır: Akı: En yaygın akı türleri asit, rosin ve organiktir. Asit akışı, ticari mağazalarda çoğunlukla kullanılmaktadır, çünkü bununla çalışmak ve çıkarmak biraz tehlikelidir. Lehimden sonra Rosin akı da çıkartılmalıdır, aksi halde yapışkan karışıklık bırakacaktır. Temizleme solüsyonlarından bazıları uygun şekilde kullanılmazsa zararlı olabilir. Organik suda çözünür fluks kısa bir süre önce halka açık hale gelmiştir. Kullanımı kolaydır ve sadece su ile temizlenebilirler. Akı lehim dahil edilebilir veya ayrı ayrı uygulanır. Çubuk içi iç kısım içine akı takılı olan lehim boruları “rosin çekirdek lehimi”, “asit çekirdek lehimi” veya “organik akı çekirdek lehimi” olarak satılmaktadır.

Sac metal lehimleme sırasında diğer yardımcı araçlar, kalay kütükleri, mengene tipi pense, mengene bıçağı, akı dosyası, iş eldivenleri, çelik yün ve küçük bir fırça.

Lehim sacları titiz çalışmadır. Bol miktarda ışığa sahip olduğunuzdan emin olun. Potansiyel olarak zararlı dumanlara maruz kalmanızı azaltmak için çalışma alanınızı iyi havalandırın. Havyayı koymadan önce lehim aletinin temizleme pedi veya çelik yünü üzerindeki noktasını temizleyin.