aşırı endişe belirtileri

Endişe — çok iyi huylu geliyor. Herkes zaman zaman sinirlenir. Aslında, endişe hayatın normal bir parçasıdır. Ancak endişeye daha az tanınan daha koyu bir yan var. Rahatsızlık Amerika’nın her yıl 40 milyondan fazla insanı etkilediğini belirtti. Bu güçten düşürücü psikolojik problem, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın zihinsel hastalıklardan biridir.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nün de aralarında bulunduğu akıl sağlığı kurumları, kalp çarpıntısı, karın ağrısı ve ölüm ve ölümle yoğun şekilde meşgul olma gibi belirtileri olan bireyleri bırakabilen en yaygın anksiyete bozukluklarından beş tanesini belirler. En sık görülen bozukluklardan bazıları şunlardır: Panik Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Sosyal Fobi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Genel Kaygı Bozukluğu

Sıradan durumlara girmekten sık sık sinirliyseniz veya birdenbire korku, baş dönmesi veya nefes darlığı hissediyorsanız panik atak yaşamanız mümkündür. Panik bozukluğun belirtileri geçerli bir sebep olmadan terörün beklenmedik duygusu olarak ortaya çıkıyor. Bir kişi hızlı nabız, irritabilite ve hatta ölme korkusu gibi hoş olmayan birçok belirtiyi yaşayacaktır.

Günde birkaç düzine kez ellerinizi yıkamak, aletleri, ışıkları veya muslukları açıp kapamak, herhangi bir sayıda nesneyi saklarken bile yineleyici bir davranışa ihtiyaç duyarsanız, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) çekiyor olabilirsiniz. Bu garip belirtiler bir kişinin kaygılarını kontrol etme ihtiyacı tarafından tetiklenir. OKB sakalıları kendilerini soyutlar, çevrelerindeki insanlara imkânsız imkânlar koyarlar, hatta ritüel bir davranışa girdiklerinde kendine zarar verirler.

Toplumsal anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılan bir sosyal fobi olan bir birey, başkalarının önünde yemek yeme ya da halk arasında konuşma gibi bir durumla sınırlı olabilen irrasyonel korkuları, kişinin kendisini abluka altına almaya mecbur hissettiği kadar çok korkuya neden olur. ev ve en son derece, bir odaya.

Zaman zaman korkunç bir rüya görmek alışılmadık bir şey değil, ancak korkunç rüyalar veya gündüz flashbackleriniz varsa, travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterebilirdiniz. TSSB, bu tanı ile savaştan dönen asker sayısının artması nedeniyle son yıllarda daha çok bilinmektedir. Bir birey yaşamı değiştiren, travmatik bir olay yaşadıktan sonra belirtiler ortaya çıkar. Çocuklukta istismardan herhangi birisi, doğal afetlerden cinsel bir saldırıya kadar bu hastalığı tetikleyebilir. Belirtileri kabuslar, geri tepkiler ve yoğun öfke içerir.

Yorgunluk, kas gerginliği, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi çeşitli semptomlar herhangi bir sayıda hastalık gibi gelebilir. Bazı insanlar bunun anksiyete bozukluğunun belirtileri olduğunu öğrenmekten şaşırabilirler. Duygular ve sonuçta ortaya çıkan davranışları kontrol edememe nedeniyle, mağdurlar ilişkilere direnebilir, işlerini kaybedebilir veya arkadaşlarına ve ailesine kötü muamele edebilir. Bu bozukluk bir kişi yaklaşık altı ay boyunca semptomlar sergiledikten sonra teşhis edilir.