aşırı vitamin D belirtileri ve semptomları

D vitamini, insanlar için vazgeçilmez bir vitamidir, ancak doğal olarak birkaç gıda kaynağında bulunur. Çoğu kişi güneş ışığından ve güçlendirilmiş süt ürünlerinden D vitamini alır; ancak besin takviyeleri de mevcuttur. Institute of Medicine, 50 yaşına kadar çocuklar ve yetişkinler için günlük 200 IUs D vitamini ve 50 yaş üzeri yetişkinler için 400 ila 600 IU’luk bir alım önermektedir. Ancak, birçok uzman, Mayo Clinic’e göre, insanlar günlük olarak daha fazla D vitaminiya ihtiyaç duyduğuna inandığından, bu önerilerin muhtemelen yukarı doğru revize edilecek. Çok fazla D vitamini ciddi olabilir, ancak durum takviyeleri alan insanlarda bile nadirdir.

Çok fazla D vitamini almak, bulantı, kusma ve iştahsızlığı da içeren çeşitli gastrointestinal semptomlara neden olabilir. Bazı insanlar, çok fazla vitamin tüketildiğinde kabızlık geliştirebilirler. Mayo Klinik’e göre, aşırı miktarda D vitamini kanda çok fazla kalsiyum oluşturmasına neden olduğundan, bu belirtiler gelişir.

D vitamini aşırı alımının kan kalsiyum seviyeleri arttıkça, Ulusal Sağlık Enstitülerine göre kalp ritimde anormallikler geliştirebilir. Aritmiler olarak adlandırılan bu anormallikler, kalp hızı ve kalp ritmini etkileyebilir. Bazı insanlar kalp çarpıntısı yaşayabilir, bu da baş dönmesi ve başın çarpıklığı gibi belirtilere neden olabilir.

Vücutta aşırı miktarda D vitamini bulgusu zihinsel karışıklık, halsizlik ve böbrek taşları içerir. Diğer belirtilere benzer şekilde, bu işaretler kan içinde kalsiyum birikimi, hiperkalsemi adı verilen bir duruma neden olur.

D vitamini toksisitesinin tedavisinde ilk adım vitaminin aşırı tüketimini durdurmak ve diyetteki diğer kalsiyum kaynaklarını geçici olarak kısıtlamaktır. Şiddetli durumlarda, kan kalsiyum düzeylerini azaltmak için hastaların intravenöz sıvılar ve diğer tedaviler için hastaneye kaldırılması gerekebilir.