bluetooth için sar rütbeleri

Bluetooth, birçok iş ve kişisel uygulama türü için popüler bir kablosuz teknolojidir; faydalarından biri, genellikle cep telefonlarına kıyasla daha az radyasyona maruz kalma özelliği sunmasıdır. Özgül Soğurma Oranı (SAR), vücuda emilen enerjinin bir ölçümüdür ve kilogram başına watt cinsinden ölçülür (W / kg). Federal İletişim Komisyonu, Bluetooth kablosuz teknolojinin, kullanıcının kafasındaki yüksek radyo frekansı enerjisine maruz kalmamasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bluetooth, kısa mesafeli ses ve veri iletimi için kablosuz bir kişisel alan ağıdır. Her yönde iletilen radyo dalgalarını kullanır ve duvarlar ve metalden yapılmış olmayan diğer engeller boyunca dolaşabilir. Bluetooth cihazları üç sınıftan birine girer. En güçlü ve 300 fit’e kadar bir mesafeye sahip olan birinci sınıf Bluetooth cihazları, radyasyona maruz kalma olasılığı, cep telefonlarına benzer. Genellikle taşınabilir aygıtlarla kullanılan sınıf iki Bluetooth aygıtı, 30 fitlik bir aralığa, sınıfın üç aygıtı da yaklaşık üç ayaklık bir aralığa sahiptir. Bluetooth aygıtlarının “düşük güç tüketen, lisanssız radyo frekansı aygıtları” olduğu düşünülürken, FCC Bluetooth aygıtlarının SAR düzeyinde sertifikalandırılmasını gerektirmez.

İsviçre Federal Halk Sağlığı Bürosu tarafından yapılan bir araştırmada, birden fazla Bluetooth kablosuz cihazın SAR seviyeleri test edildi. Test edilenler arasında 0.001 ve 0.003 W / kg SAR değerlerine sahip iki sınıfın eller serbest cep telefonu kulaklık seti vardı. Bunlar, mevcut en düşük emisyonlu cep telefonundan on kat daha düşüktü. Birçok akıllı telefonun SAR seviyeleri 0,5 ila 1,5 W / kg arasındadır. FCC, cep telefonlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanması ve satılması için maksimum 1.6 W / kg SAR düzeyine sahip olmasını gerektirir.

Bir Bluetooth radyo, cep telefonlarına kıyasla çok daha düşük güç seviyelerinde çalışır. Üçüncü sınıf Bluetooth cihazı, 1 miliwatt (mW) bir tepe iletim gücüne sahipken, sınıf iki cihaz, 2.5 mW’lık bir tepe çıkışı gönderir. Buna kıyasla, GSM standardında üçüncü nesil (3G) hücresel bağlantıyı kullanan cep telefonları, 125 ve 250 mW arasında bir tepe çıkış gücüne sahiptir. Bluetooth cihazları çok az güç kullanıyor, çünkü garaj kapısı açıcıları, kablosuz telefonlar ve bebek monitörleri gibi aynı radyo bandını kullanan çok sayıda cihaz var. Bluetooth aygıtlarını düşük güçte tutmak ve etkin aralıklarını azaltmak, diğer aygıtların parazitlenme olasılığını azaltmaktadır.

Bluetooth kablosuz kulaklıklı mikrofon seti başın radyasyona maruz kalmasını azaltabilir, ancak bağlı olduğu telefonun iletim gücünü azaltamaz. Bir Bluetooth kulaklık kullanırken, birçok kullanıcı telefonlarını cebinde tutacak ya da kemerlerine tutturacaktır. Bu, radyo frekansı enerjisinin başın değil, vücudun diğer kısımları tarafından absorbe edileceği anlamına gelir. Çevresel bir araştırma kuruluşu olan Çevresel Çalışma Grubu’na göre, bir cep telefonunu bir cebe veya bir kayışa tutturmanın sağlık üzerindeki etkileri, 2011 yılından itibaren tam olarak değerlendirilmedi.