gözdeki zona belirtileri ve semptomları

Zona, herpes zoster virüsü, aynı virüsün neden olduğu, suçiçeği hastalığına neden olur. Yaşlanma, tehlikeli bağışıklık veya diğer hastalık virüsün uykudan uyanmasına neden olabilir. Zona genellikle gövdeyi etkiler, kabarcıklarla ağrılı döküntülere neden olur. Zona, gözü etkilerken, herpes zoster opthalmicus olarak bilinir. Tedavi oral antiviral ilaçlar ve oral kortikosteroidleri içerir. Şiddetli, tekrarlayan ağrı veya hastalığın nüksetmesi gibi komplikasyonları önlemek için derhal tedavi aramanız önemlidir.

Herpes zoster opthalmikusu olan hastalar sıklıkla gribe benzer bir hastalıktan şikayet ederler ve bunları düşük dereceli bir ateşle yorgun ve sarsıntılı hale getirirler. Bu belirtiler lezyonların patlamasından bir hafta önce sürebilir.

Herpes zoster opthalmicus trigeminal sinirlere, alnındaki yüz sinirlerine, göz kapaklarına ve burna saldırır. Çoğu kişi döküntü oluşmadan önce bu bölgelerde ağrıdan yakınır.

Herpes döküntüsü genellikle alın, üst göz kapakları ve burunda görülür. Döküntü berrak sıvı dolu kabarcıklardan oluşur, aşırı kızarmış cilt üzerinde. Sonunda, bu lezyonlar patlayacak ve kabuklanacaktır.

Burunda görülen herpes lezyonları, burun ucu ve gözdeki burun tabanı, herpes zoster opthalmikusunun güçlü bir göstergesidir. Bu lezyonlar Hutchinson’un işareti olarak bilinir.

Bir veya iki gözün konjonktübi şişebilir ve kızarabilir. Muayene lezyonları ortaya çıkarabilir. Bu, tipik olarak, yüzde döküntünün başlamasından iki ila üç gün sonra ortaya çıkar.

Lezyonlar da korneada patlayabilir. Göze floresan bir leke uygulayarak ve bir opthalmoscope ile göz muayene edilerek tanımlanabilirler.