omurga kanseri belirtileri

Omurgadaki bir tümörün kanserleşmesi mümkün olsa da, çoğu spinal kanser vakası metastatiktir; yani kanser, vücudun bir başka bölümünde ortaya çıkan ve omurgaya yayılmıştır. Kanser yayılır veya bu bölgede ortaya çıktığında, omurganın bir veya daha fazlasını etkiler, ancak aynı zamanda omurganın bir miktar sıkışmasına neden olabilir. Bir kişi birincil veya ikincil omurilik kanseri geliştirirse, hastalığın belirgin semptomlarına maruz kalır.

Omurilik kanseri semptomlarının tümünde ağrı en yaygın olanıdır. Bu ağrı ya sırtına lokalizedir veya ekstremitelere dağılmıştır. Gelişimi yalnızca anormal büyümenin bulunduğu yere bağlıdır. Kanser az miktarda iltihap ve tahrişe neden oluyorsa ağrı genellikle sırtta kalır. Kanser sinirlerde baskı oluşturursa, ağrı ilgili ekstremiteye yayılır. Ağrı kaynağı olursa olsun, omurga kanseri daha kronik ve kalıcı rahatsızlığa neden olur ve bu da kullanımla birlikte kötüleşir.

Kanser sinirlere yeterince baskı uygularsa, bir kişi zayıf düşer. Bu büyük ölçüde omurgadan gelen dürtüdeki bozulmadan kaynaklanmaktadır. Kanser sırtında büyük bir iltihap yaratırsa, beyin artık bacak ile düzgün bir şekilde iletişim kuramaz ve zayıflamaya neden olur. Bu iletişim bozulduğunda, bir kişi yürümek, taşımak, ulaşmak veya kavramak zor olabilir.

Omurga kanseri dokunma hissini etkileyebilir. Omurilik sinirlerin merkez üssü olduğu için, bu bölgeye uygulanan herhangi bir iltihaplanma ya da basınç, sansasyonda bir azalmaya neden olabilir. Nesneler artık dokunmak için sıcak veya soğuk gibi gelmiyor olabilir. Kırılmalar ve yaralar aynı acı verici tepkiye yol açmaz. Ekstremitelerle iletişim kurmada beynin yetersiz kalmasına benzer şekilde ekstremiteler beyne tam olarak ulaşamıyorlar.

Spinal kanser de idrar kaçırma neden olabilir. Bu semptom zayıflığa oldukça benzerdir, çünkü omurganın mesane ve bağırsak fonksiyonundan sorumlu belirli sinirlere baskı uygulanır. Dürtüler kesilirse, bir kişinin mesane, bağırsakların veya her ikisinin kontrolünü kaybetmesine neden olabilir.

Spinal kanser ilerledikçe, bir kişi felce uğrayabilir. Kanserin ciddiyetine bağlı olarak felç bir ekstremiteye veya dörtte birine izole edilebilir. Büyümenin büyüklüğü ve konumu felç miktarını belirler, çünkü kanser sinirlerin kesildiği veya sinirin kendisinde lezyon oluştuğu noktaya gelebilir.