Sapanmış septumun belirtileri ve semptomları

Nazal septum aslında bölücüdür. Septum, burun merkezinden aşağı doğru akar, ideal olarak eşit boyda iki burun deliğine bölünür. Mayo Clinic, nüfusun yüzde 80 kadarı burun boşluğuna sahip olduğunu ve bir tarafı diğer bölgeden daha büyük olacak şekilde burnunun tam merkezinde olmadığını tahmin ediyor. Çoğu insan için, bu küçük bir sorundur. Bununla birlikte, bazı insanlar burun solunum yollarının eşitsizliği nedeniyle problem yaşarlar. Bu durumlarda, septuma sapmış bir septum denir. Sapmış bir septum doğumdan bir anormallik olabilir veya yaralanmanın bir sonucu olabilir. Bu tıbbi durumun ciddi vakaları düzeltmek için ameliyat yapılmasını gerektirebilir.

Bir kişinin burnuna baktığınızda sapmış bir septum her zaman görülmez. Bununla birlikte, bir doktor muayene sırasında açıkça görebilir. Burun spekulumu ve özel aydınlatma, genellikle sapmış bir septumun eğri görünmesini sağlar. Sık sinüs enfeksiyonları bir sorun olması durumunda şişme de görülebilir. Burun pasajları dahili olarak görüntülendiğinde de belirgin bir şekilde farklı olabilir. Sapanmış bir septum, fizik muayene ve semptomların tıbbi geçmişi ile teşhis edilebilir.

Sapan bir septum olan bir kişinin burun kanaması olması ve burun akıntısı artması olasılığı daha yüksektir. Septum saptırıldığında, kanamaya katkıda bulunabilecek kuruluğa daha yatkındır. Sapanmış bir septumun sonucu olan burun tıkanıklığı, mukusun burun boşluğunun içine sıkışmasına ve boğazda daha fazla nazal akıntı (genelde “damla damlası” olarak adlandırılır) yaratmasına neden olabilir. Burun akıntısının yedeği ayrıca enfeksiyon için bir üreme alanı oluşturabilir ve dolayısıyla mukus miktarını da ekleyebilir.

Solunum güçlükleri, özellikle bir burun deliği diğerinden önemli derecede büyük olduğunda, sapmış bir septumdan muzdarip kişilerde yaygındır. Bu durumda, bir geçiş yolu neredeyse tamamen tıkanabilir ve nefes almaya engel olabilir. Gürültülü nefes alma, saptırılmış septumla tutarlı olan başka bir semptomdur, özellikle de bebeği ve durumu olan çocuklarda. Nazal duvarın çarpıklığının bir sonucu olarak, gece esnasında artan sesler nefesle oluşur.

Yüz ağrısı ve sık baş ağrıları, çoğunlukla sinüs enfeksiyonlarının artmış oluşumu ve burun salgılarının bloke edilmesiyle sapmış bir septumun belirtisi olabilir. Burun sonrası damla görüntülenen semptomlardan biriyse, boğaz ağrısı da sapmış septum ile ilgili başka bir ağrı kaynağı olabilir. Normal soğuk algınlıklarından ve mevsimsel alerjik rahatsızlıklar, sapmış septumdan dolayı artabilir.

Dekonjestan ve antihistamin aracılıkları, sapmış bir septumun neden olduğu semptomların hafifletilmesinde yararlı olabilir. İlaçlar sapmayı düzeltmez, ancak sonuçlanan tıkanıklığı azaltabilir ve sinüs enfeksiyonu veya soğuk algınlığı sırasında burun kanallarının iltihaplanmasını azaltabilir. Eğri septumun onarımı için yapılan cerrahi, sapmış septum için tek daimi tedavi yöntemidir. Genellikle önemli solunum komplikasyonları varsa yapılır.