sinüs göz ağrısı

Sinüs boşluğunun gözlerin hemen arkasında bulunduğu gerçeğine bağlı olarak, sinüs iritasyonu ve sinüs enfeksiyonları hafif-şiddetli göz ağrısına neden olabilir. Sinüslerle ilgili olan bu ağrı, ağrının ardındaki nedene dikkat ederek kolayca tedavi edilir. Basit sinüs iltihaplanmasının veya tıkanıklığın aşırı olması durumunda, reçetesiz bir dekonjestan basıncın temizlenmesine yardımcı olabilir. Ağrı bir enfeksiyona bağlıysa, antibiyotik reçetesi birkaç gün içerisinde konuyla ilgilenir.

Sinüs göz ağrısı, sinüs boşluğundan gözün arka tarafına yerleştirilen aşırı basınç sonucudur. Gözlerin hemen arkasında oturmak, havadaki bakterileri, polenleri ve diğer parçacıkları akciğerlerinden uzak tutmaya yardımcı olan hafif bir mukus tabakası ile kaplı, geniş, açık, boş bir alan. Bazen, bu boşluk zayıflatılmış bir bağışıklık sistemi, alerji veya bir enfeksiyon tarafından rahatsız edilebilir. Sinüs boşluğu arttıkça — genişler ve aşırı mukus üreterek sinüs boşluğunun göze çarpması rahatsızlık ve ağrıya neden olur.

Sinüs göz ağrısı için en yaygın tedavi, bir dekonjestan ve bir ağrı kesici kombinasyondur. Dekonjestan sinüs boşluğunun şişmesini azaltacak ve oluşan fazla mukusu kurutacaktır. Sinirlendirici sinüs boşluğunun yatıştırılmasına yardımcı olmak için diğerlerine kıyasla anti-inflamatuar ağrı kesici önerilir. En yaygın anti-enflamatuar ağrı kesici ibuprofen, naproksen ve aspirindir. Bir kalp rahatsızlığınız varsa, bu ağrı kesiciler kalp hızlamasına neden olabileceği için önerilmez.

Sinüs göz ağrısını önleme, işaretleri göründükleri anda tanıyarak başlar. Sinüs tıkanıklığının ilk belirtisinde sinüs boşluğunun tıkalı ve şişmesine engel olmak için tezgah üstü bir dekonjestan alın. Sinüs boşluğu şişmezse, ağrıdan kaçınırsınız. Eğer dekonjestan yardımcı olmazsa, sinüs enfeksiyonunun nedeni sinüs göz ağrısı olup olmadığını belirlemek için bir doktora görünmek isteyebilirsiniz. Öyleyse, enfeksiyonu öldürmek için bir antibiyotik reçete eder ve antibiyotikle birlikte bir dekonjestan ve ağrı kesici almasını önerir.

Çoğu sinüs göz ağrısı birkaç temel ilaçla kolayca iyileşir ancak ağrı devam ederse bir doktora görünmek istersiniz. Ağrı bir sinüs enfeksiyonuyla ilişkiliyse, enfeksiyon iyileşene kadar artacaktır. Tavsiye edilen antibiyotik kullanımından kaçınılması, enfeksiyonun muhtemelen kulaklara, boğazına ve hatta beyne yayılabilmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu karmaşık durumlarda bir kişinin hastaneye kaldırılması ve yüksek düzeyde antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Sinüs göz ağrısını belirlemenin en yaygın yollarından bazıları hafifçe göz kapaklarına basmaktır. Bastığınızda, daha fazla basınç ve ağrı hissederseniz, tahriş olmuş sinüslerin etkileri muhtemelen geçerlidir. Yorgunluk, sinüs göz ağrısının bir başka belirtisidir; sinüsler büyür ve gözler üzerinde basıldığında, vücudun uykulu hissettiren doğal kimyasal olan melatonini üretmesine neden olurlar. Sinüs göz ağrısına bir enfeksiyon neden olursa, titreme, ateş ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz.