zakkumda küçük sarı böcekler

Oleanders, çeşitli renklerde hoş çiçekler üreten ve muhafaza edilmesi oldukça kolaydır daima yapraklı çalılardır. Aşırı tutucular kuraklığa dayanıklıdırlar ve döllenmeye ihtiyaç duymazlar. Çalıların görünümünü ve sağlığını etkileyebilecek zararlılara karşı hassastırlar.

Yaprak bitleri, süs bitkilerinin yaygın zararlılarıdır ve zakkum da bir istisna değildir. Oleander yaprak bitleri, University of Florida, IFAS Extension’a göre, genelde zakkum, Nerium zakkum, kırmızı kırmızı süt yağı, kelebek yabani ot ve balmumu bitkisini besleyen saman yosunu yaprakları olarak da bilinir. Zakkum afidleri, erken ilkbaharda zakkumda bulunur.

Zencefilli yaprak bitleri parlak sarı ve siyah renkli olup, kadın yaprak bitleri kanatlı veya kanatsızdır. Kanatlı dişiler alata olarak bilinirler ve kanatsız dişi yaprak bitleri apterae olarak adlandırılır. Nimfler, apterae’nin daha küçük versiyonlarıdır ve ayrıca sarıdır. Yaprak bitleri küçük böceklerdir ve uzunluğu 3 mm’den azdır, Florida Üniversitesi, IFAS Uzantısı.

Arizona Üniversitesi Tarım Üniversitesi’ne göre, zakkum yaprak bitleri nadiren zakkumlara önemli zararlar verir. Hafif yaprak biti enfeksiyonları çoğu zaman yararlıdır, çünkü birçok hayvan ve böcek onları besler. Ağır istila en iyi oleander’lara püskürtülerek, yaprak bitlerinden yaprak bitlerini vuran güçlü su akıntılarıyla yönetilir. Etkilenen zakkumları su ve sıvı bulaşık deterjanı ile püskürtmek aynı zamanda yaprak bitlerini de ortadan kaldırabilir.