ayakta yırtık tendon belirtileri ve semptomları

Tendonlar kas ve kemiğe bağlanan dokudur. Ayaklarımızda dört farklı var. Aşil tendonu, bilek ve baldırın arkasından geçerek yaralanmaya en yatkın olan tendondur. Peroneal tendon ayağın altından sarar. İki tibia tendonu bacağın her iki yanında bileğin yanında durur. Yırtık tendonlar genellikle tendonun iltihaplanmasının, daha ciddi hasara yol açan harekette aşırı telafiye neden olabilen, tedavi edilmemiş tendinitin bir sonucudur. Tendintit tipik olarak kas yorgunluğu, zayıf ısınma, uygun olmayan ayakkabılar, tepelerde sürme veya aşırı yük taşıma ve aşırı eğitimden kaynaklanır. Dört ayak tendonunun hepsinde yırtılma belirtileri benzerdir.

Yırtık tendonlardan gelen ağrı özellikle hareket sırasında ve hatta normal aktivitede şiddetli olabilir. Ağrı, dinlenirken gece de devam ediyor. Ağrı ile başa çıkmanın en iyi yolu, yorucu egzersizden kaçınmak, ibuprofen gibi anti-inflamatuar almak ve doktorunuza danışmaktır. Gözyaşı tek başına iyileşirse veya ameliyat gerektirirse size öğüt verecektir. Kurtarma süresi altı ila sekiz hafta kadar sürebilir. Doktor önerisine göre sıcak veya soğuk kompresler ağrıyı ve şişmeyi azaltmada de etkili olabilir.

Yırtık olan tendona bağlı olarak yırtık tendon ayak ve / veya ayak bileklerinin sertliği ve sınırlı hareketi ile sonuçlanabilir. Tendintit sırasında başlayan bu sertlik, tendonun yırtılmasına katkıda bulunan faktörlerden biridir. USA Today Heath’a göre, birçok doktor ve terapist alanın kendini masaj yapmasını öneriyor. Bu, aşırı sıkılaştırma ve daha kötü şeyler yapmanızı sağlayacak bazı sertliğin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Peroneal ve posterior tibial tendonların zarar görmesi, tendon hasarının zayıflığından ötürü ayak parmaklarınızda duramamasına neden olabilir. Bir doktor parmaklarınızın üzerinde durmanızı ve eğer mümkünse topuklarınızın hangi yönde ilerlediğini görün. Normal olarak işlev gören, sağlıklı ayaklar ve tendonlar topukları içe doğru yönlendirir; öyleyse yapmazsanız, bu tendon hasarının bir işareti olabilir.

Yırtık bir ayak tendonu gelişebilir ve ayağın doğal kemerinin azaltılması veya tahrip edilmesiyle düz ayak olarak kendini gösterebilir. Bu sırtın çok fazla parmak izi gibi görülebilir. Düz ayağın erken evreleri ortotik ayakkabılara veya eklere cevap verir, ancak sonraki aşamalarda ayağın kemiklerini bir arada tutan ameliyat gerekir. Bir haftada çalışmaya geri dönebilir, ancak bir ile üç ay arasında koltuk değneklerine ihtiyaç duyarsınız. Toplam iyileşme bir yıl kadar sürebilir.