belirtiler ve semptomlar kolon kanseri evre 4

Kolorektal kanser bağırsak, kolon ya da rektum kanseridir (gastrointestinal sistem). Amerikan Kanser Derneğine göre, kolorektal kanser, 2009 yılında 146.970 yeni vaka ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkeklerde ve kadınlarda bulunan en yaygın üçüncü kanserdir.

Kolorektal kanser şiddeti çoğu kanser gibi sıfırdan dördüncü aşamaya kadar tanımlanır. Aşama, kanser hücrelerinin bir bireyin vücuduna yayılma derecesini belirler. Kolorektal kanser evresinin teşhisi de tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Evre 4 kolorektal kanser belirtileri, kanser için genellikle açıklanan semptomların daha şiddetli ya da ağrılı versiyonudur, ancak tüm kolorektal hastaların hiçbirinde belirgin semptomlar görülmemiştir. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından açıklanan bu semptomlar arasında, karın ağrısı ve hassasiyeti, dışkıda kan, tutarlı diyare veya kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, bağırsak tıkanıklığı, açıklanamayan anemi, dar dışkı, ağrılı barsak hareketleri, bağırsakları tamamen boşaltamama hissi, aşırı yorgunluk veya açıklanamayan kilo kaybı.

Kolorektal kanser belirtileri varsa, doktorunuzla konuştuğunuzdan veya bir gastroenteroloji uzmanına rastladığınızdan emin olun. Bir kolonoskopi gerçekleştirdiğimde birçok teşhis yapılacaktır. Kanser hücreleri veya kanser öncesi polipler erken teşhis edilirse, kolorektal kanser çok iyileştirilebilir.