cilt kanseri önleme ve erken teşhis

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, cilt kanseri ABD’de kanserin en yaygın türü olup, her yıl 1 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Bu durum, herhangi bir yaştaki herkesi etkileyebilir ancak hafif ciltli insanlarda, ailede cilt kanseri öyküsü olanlar, 50 yaşın üstünde olanlar ve güneşe maruz kalanlar düzenli olarak gelişebilir. Cilt kanseri en çok yüz, boyun, eller ve kollarda bulunur.

Deri kanseri cilt hücreleri anormal büyüdüğünde oluşur ve tedavi edilmezse bu kanser hücreleri vücuda yayılabilir. Prognoz, bulunduğu kanser türüne ve tanı konduğunda evreye bağlıdır. Ulusal İnsan Genom Araştırma Enstitüsüne göre cilt kanseri üç ana türü vardır.

UV maruziyeti cilt kanseri geliştirme için birincil risk faktörlerinden biri olduğu için gün ortasında, güneş en sıcak olduğu saat 10:00 ile akşam 4 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçının. Geniş perdeli şapka, güneş gözlüğü, uzun kollu gömlekler ve pantolon veya UV onaylı bir koruyucu kıyafet gibi UPF 50 ile koruyucu giysiler giyin. Koyu renkli giysiler daha açık renklerden daha fazla UV koruması sağlar. SPF’si güneş kremi kullanın en az 15 ve UVA ve UVB koruması. Bulutlu günlerde ve kışın bile güneş kremi kullanın. Güneşe maruz kalmadan 15 dakika önce uygulayın ve özellikle suda veya terlede güneşe maruz bırakıldığında, en azından saatte iki kez düzenli olarak tekrar uygulamaya devam edin. Yatak ve güneş lambalarını bronzlaştırmaktan kaçının.

Cilt kanserinin erken teşhisi için, aylık olarak kendinizi muayene etmelisiniz, diyor Ulusal Kanser Enstitüsü. Sıradışı cilt işaretleri, benler veya cilt büyümeleri veya var olan işaretlemelerdeki değişiklikler derhal bir doktora bildirilmelidir. Vücudun zorla görülebilen alanlarını kontrol etmek için iyi ışıklandırılmış bir odada bir ayna kullanın. Pürüzlü kenar boşlukları, koyu kıvrımlı veya yumuşak, sızdıran, kanayan veya pul pul olan renklerde koyu renkli büyüme rapor edilmelidir.