cipralex’in yan etkileri: kilo verme

Cipralex, genel olarak Escitalopram olarak bilinen marka ilacıdır. Cipralex depresyon hastalarına antidepresan ilaç olarak verilir. Alternatif olarak, Cipralex anksiyete atakları için reçete edilir. Ağırlık, Cipralex veya benzeri uyuşturucular bulunan hastalar için genellikle bir sorundur. Cipralex ile ilgili genel fikir birliği ve kilo alımı veya kilo kaybıyla olan kesin ilişkisi en iyi şekilde çeşitlendirilir.

Cipralex, seçici bir serotonin geri alım inhibitörü veya kısaca bir SSRI’dir. Serotonin beyninizin bir yerden diğerine nasıl sinyal gönderdiğine yardımcı olan bir nörotransmitterdir. Depresyon, serotonin seviyelerinin dengesizliğiyle ilişkilidir. Serotonin eksikliği depresyona yol açabilen ruh halindeki azalmaya bağlıdır. Serotoninin başlangıçta salınan sinir hücreleri tarafından geri alınmasını önleyerek Cipralex daha fazla serotoninin pozitif olarak ruh halini etkileyen bir nörotransmiter olarak bulunmasına izin verir.

Cipralex.com’a göre, bu ilacın kısa süreli tedavisi asla depresyon hastalarının çoğunluğunu arttırmamalı veya azaltmamalıdır. Nadir görülen yan etkilerden birisi iştahın azalması olmakla birlikte, Cipralex kullananlarda kilo alımı daha sık görülür.

Cipralex hastalarda kilo artışının bilinen bir nedeni olan SSRI’dır. SSRI’ların arkasındaki kesin mekanizmalar ve kilo verme bilinmiyor. WebMD.com’a göre, SSRI antidepresan ilaçlarını altı ay veya daha fazla süreyle kullananlar, muhtemel bir yan etki olarak kilo almaya daha yatkın. Bununla birlikte, SSRI ilaçlarının zamanla iştah ve metabolizma üzerinde etkili olabileceği ve dolayısıyla kilo alımına neden olabileceği düşünülmektedir.

Cipralex’i alırken, ilaç kullanımı sırasında biriken kilo artışının ilacın etkilerine bağlı olup olmadığını anlamak zor olabilir. Mayoclinic.com, SSRI antidepresan ilaç kullanımının ilk haftasında kilo alan kişilerin ilaç nedeniyle zamanla daha fazla kilo almaya daha yatkın olduğunu tespit ediyor. Alternatif olarak, fazla karbonhidrat almak için vücudunuzun ihtiyacı azalması nedeniyle Cipralex’ten iyi tepki gösteriyorsanız, ağırlık kaybı meydana gelebilir.

Antidepresan bir ilaç kullanırken herkes farklı tepkiler verebilir. Cipralex alarak iştahı ve kiloyu azaltmaz, bunun yerine kilo almaya neden olursa, alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Öncelikle, rafine şekerler ve işlenmiş yağların miktarını azaltmanız önerilir. İkincisi, dolma hissi yaratmaya yardımcı olmak için sebze ve meyvelerin alımını arttırın. Son olarak, düzenli egzersize girmek, duygudurumda bir artış ve stres düzeylerinde azalma ile pozitif yönde ilişkilidir.