erken hiv enfeksiyonunun bulgu ve belirtileri

Birçok kişi HIV sözleşmesinden kısa süre sonra grip benzeri bir hastalık geçiriyor. Bu semptomlar, oldukça normal bir grip bulaşmasını izler ve HIV’in asemptomatik evresine girdiği kısa sürede giderilir. Bazı insanlar semptomlar yaşamaz veya semptomlarını önemli saymazlar. Belirtiler çocuklarda da farklı şekilde kendini gösterir. HIV durumunu öğrenmenin tek yolu bir testtir.

HIV-Semptomlara göre, akut HIV enfeksiyonunun semptomları ateş ve baş ağrısı, ağrı ve ağrı, boğaz ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, yorgunluk, deri döküntüleri ve sindirim problemleridir. AIDS.org, bu belirtilerin genellikle virüsün kontratından sonraki iki hafta ile bir ay arasında geliştiğini ve bir ay içinde giderileceğini bildirmektedir.

Birçok kişi akut HIV enfeksiyonu sonucu hiç semptom yaşamaz ve HIV hastalığı üçüncü semptomatik aşamasına gelene kadar semptom yaşamayacaktır. İnsanlar semptomlar yaşarlar ve kendileri için tıbbi tedavi ararlar bile, bu semptomlar muhtemelen HIV teşhisine yol açmaz. Gribin veya diğer grip benzeri hastalıkların tanısı, semptomlar için çok daha muhtemel bir açıklama.

Test, akut HIV enfeksiyonunun semptomlarının tanı koymadığı için HIV’in kontrendikasyon olup olmadığını teyit etmenin tek yoludur. Bir kişi HIV sözleşmeli olabileceğinden şüphelenirse, HIV testi hakkında bir sağlık uzmanına danışmalıdır (bkz. Kaynaklar).

Çocuklar, yetişkinlerden farklı HIV belirtileri yaşarlar. Ulusal Allerji ve Enfeksiyöz Hastalıklar Enstitüsüne (NIAID) göre, bunlar nörolojik ve motor problemleri ile birlikte basılmış zihinsel ve fiziksel büyüme içerir. NIAID’e göre, HIV ile doğan çocukların yaklaşık yüzde 20’si yaşamın ilk yılında hasta olurken, geri kalanı da okul çağına veya sonrasına kadar sağlıklı kalır.

Birçok kişi semptomatik HIV hastalığı olarak bilinen üçüncü aşamaya kadar HIV sözleşmeli olduklarının farkında değiller. Bu, enfeksiyondan sonra ortalama 10 yıl sürer, ancak kişi başına ne kadar süreceğini bilmek mümkün değildir. Üçüncü aşamalı HIV hastalığının belirtileri, akut enfeksiyon sırasında görülen kronik grip benzeri bir hastalıktır. HIV-Symptoms.info’ya göre diğer belirtiler arasında gece terlemesi, kilo kaybı, mantar enfeksiyonları ve nefes darlığı sayılabilir.