kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olan aperitifler

Kolesteroller ve Trigliseritler hem yağ formlarıdır.

Araştırmacı Sheila G. West, PHD, 2004 Amerikan Kalp Derneği’nin 5. Arteryoskleroz, Tromboz ve Vasküler Biyoloji Konferansı’nda sundu. Bulgularına göre ceviz, LDL’yi düşüren ve HDL’yi artıran bir omega-3 asit-alfa-linolenik asit içeriyor.

Yulaf ezmesi, yulaf kepeği, yuvarlak yulaf ve bütün yulaf unu gibi yulaf içeren her çeşit yiyecek, LDL’yi düşüren, ancak HDL’yi düşürmeyen çözünebilir elyaflardan zengintir.

Zeytinyağı ve avokadlarda bulunan mono ve poli-doymamış yağlar en iyi yağ türüdür. Avokado, lezzetli meyvelerdir, yalnız bir sandviçte yenilmek veya salatalara atmak için yeterlidir. Guakamole sağlıklı bir alternatif, ekşi kremin yerine yoğurt alır ve harika bir çeşni katar.

Tatlılar anında vücudun trigliserid düzeyini artıracaktır. Bazı konsantre meyve suları ve meyveler bile şaşırtıcı miktarda şeker içerir.

Çerezlerin çoğu, kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olur, ancak tatlılar, alkol, rafine edilmiş karbonhidratlar ve trans yağlardan kaçınmak için akılda tutulur.