profesyonel bir hikaye anlatıcısı maaşı

Çoğu profesyonel hikaye anlatıcısı kendi hesabına çalışmaktadır. Bunlar tek kişilik işletmelerdir ve maaşları, performans başına ne kadar ücretlendirildiğine, harcamalarının miktarına ve yılda kaç kâr elde ettiğine göre hesaplanır. Birçok profesyonel hikaye anlatıcısı, aynı zamanda aktörler, müzisyenler veya farklı kültürel geleneklere sahip uzmanlardır. İşgücü İstatistikleri Bürosu, meslektaşlarını eğlenceciler ve sanatçılar olarak listeler. Ortalama saatlik ücreti Mayıs 2010 itibarıyla 18.60 $ oldu.

Çoğu profesyonel hikaye anlatıcısı, performans başına bir ücret talep eder ve seyahat, yemek ve konaklama masraflarını ekler. Okullar ve kütüphaneler, profesyonel öykü yazarlarının temel gelir kaynağıdır. Bazı hikaye anlatıcıları, performans başına 50 USD kadar ücret alır ve hatta ücretsiz olarak performans gösterebilir. Diğerleri 200 ila 1000 Dolar arasında değişen ücretleri veya daha fazlasını ücretlendirir. Profesyonel hikaye anlatıcısı Dianne de las Casas, hikaye anlatanlara ekipman, sağlık sigortası ve diğer masraflar da dahil olmak üzere genel masraflar ve yaşama maliyetlerine dayalı saat ücreti ayarlamalarını tavsiye etti.

Mayıs 2010’dan itibaren, İşgücü İstatistikleri Bürosu, bağımsız sanatçılar ve sanatçılar için yıllık ortalama ücreti 29.827 $ olarak bildirmiştir. BLS’ye göre, en düşük yüzde 10’luk bir oran yılda 18,075 dolar kazandı ve en yüksek yüzde 10’luk kazanç 69,021 dolar kazandı. Çocuk yazar ve öykü anlatan Alison McGhee’nin ücretleri gün başına 300 dolara, tüm gün boyunca programlar için 1.200 ila 1.500 dolara kadar çıktı. Hikaye Okuyucu Rachel Hedman, saat başı 300 dolar talep ediyor ve hikaye anlatanların okullar ve kütüphanelerden ayni ek hizmetler isteyebileceğini söylüyor.

Bağımsız sanatçılar olarak, öykü yazarları, her masrafın ödenmesinden sonra her yıl kar elde etmelerini sağlayacak performans başı ücretlendirilecek uygun bir miktarı belirleyebilmelidir. Dianne de las Casas, hikayeleri anlatan kişilere, hazırlık süresi ve uygulaması da dahil olmak üzere tüm masraf ve emeklerini toplamalarını ve kazandırmak istedikleri kazanç miktarını eklemelerini tavsiye etti. Hikayeler, verebildikleri performans sayısını toplama bölerek, performans başına ücretlerini belirleyecektir.

Birçok hikaye anlatıcı sık sık seyahat eder ve her gün veya haftada bir dizi gösteri yapar. Dianne de las Casas, öykü anlatan Chris King’e yılda 150 ila 200 gösteri gerçekleştirdiğini söyledi. Diğer öykücüler daha fazla gösteri gerçekleştirir. Bir saatlik gösteri başına ortalama 150 dolarlık bir fiyatla, yılda 175 gösteri yapan bir hikaye anlatıcısı, 26.250 dolar kazandıracak, aynı zamanda yaşam ve genel giderlerini de ödemek zorunda kaldı. Şov başına 400 $ ‘lık hikayeci, yaşam masraflarını ve genel giderlerini ödemeden önce 70.000 $ kazanacaktı.