psikolojik dekompansasyon belirtileri

Dekompansasyon, bir kişi günlük işlerliklerinde, çalışma, ev işleri, emirler ve kişisel bakım gibi kötüleşme belirtileri gösterdiğinde kullanılan psikolojik terimdir. Birisi tipik günlük faaliyetlerini artık üstesinden gelemediği ve yönetemediğinde, dekompensasyon belirtilerini aşmak için profesyonel yardım aramalıdır.

Herkes genellikle mesai son başvuru tarihi, çocuklarla çatışma ya da maddi zorluk gibi normal, günlük stres yaşar. Bir kişinin stres seviyeleri stresle baş edebilme yeteneklerinden daha yüksek olduğunda, özellikle uzun bir süre boyunca kişi psikolojik dekompansasyon belirtileri gösterebilir. Bu, kolayca şaşırmış / alarmlanmış, direnç / kapanma veya normalde iş yerinde veya evde çalışamayan noktalara psikolojik olarak tükenme gibi işaretlerle kendini gösterebilir.

Birçok kişi yaşam boyu farklı seviyelerde depresyon yaşar. Bununla birlikte, ciddi bir klinik depresif dönem geçiren bir kişi öylesine depresyondur ki psikolojik dekompanse giderler. Depresyon bulguları, konsantrasyon eksikliği ya da işyerinde etkili bir şekilde işlev görmek, ev işleri yapmak, kişisel hijyeni sağlamak ya da sosyal ilişkileri sürdürmemek olabilir. Bu tür zayıflatıcı depresyon yaşayan insanlar profesyonel tedavi aramalıdır.

Ebeveynler bazen gençleri davranışsal / sosyal konularla tedavi etmek için vahşi doğa terapisi programlarına yöneldiler. Bir olayın veya ortam, bir genç kişinin ayarlama ve baş etme yeteneğini aştığında, “çocuk benzeri” davranışlar, gece yatağı ıslatması, kişisel hijyen eksikliği, dağınık davranışlar, enerjide belirgin bir değişim gibi psikolojik dekompansasyon belirtileri ortaya çıkabilir; ve normalde hoşlanacakları faaliyetlere olan ilginin azalması. Bu vakalardaki psikolojik dekompansasyonu doğru bir şekilde değerlendirebilmek zor olabilir, bazı gençler son derece manipülatif veya meydan okuyucu veya muhalif bozukluklarla profesyonel olarak teşhis konmuşlardır.

Şizofreni teşhisi konan bir kişi genellikle yanılgıları, sanrıları ve / veya paranoyayı kontrol altına almak için günlük ilaç alır. Şizofreni hastalarının ilaçları kesilirse, paranoyak olma, halüsinasyon alma veya gerçeklikle psikopatik bir kopma yaşama gibi dekompansasyon belirtileri gösterebilir. İlaç tedavisinde, zihinsel sağlık belirtileri göze çarpmayabilir, ancak bir kez dekompanse etmeye başlarlarsa, belirtileri açıkça görülecektir.