sıkışmış sinir belirtileri

Boynu, bilek, dirsek ve sırt sinirleri en sık etkilense de, vücuttaki herhangi bir sinirde sıkışmış bir sinir olabilir. Sıkışan sinirler, tekrarlayan hareketler, aşırı kullanım, artrit veya sinir yakınındaki kas veya kas bozukluğunun bir sonucu olabilir ve sıkışmış sinirin nedeni ve konumuna bağlı olarak şiddette hafiften zayıflamaya kadar değişen semptomlara neden olabilir.

Cildinizdeki anormal sinirlilik, sıkışmış bir sinirin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yanma hissi sıkışmış bir sinirin ortak bir işaretidir ve cildiniz dokunulmaya alışılmadık derecede sıcak olmasa da içinizde sıcaklıklar hissedebilirsiniz. Sıkışan sinirlerin neden olduğu diğer anormal hisler arasında karıncalanma veya “iğne ve iğne” hissi bulunur.

Bir eklem hareketinde zorluk yaşamak komplikasyonlara yol açabilecek sıkışmış bir sinir işaretidir. Bileklerin, ellerin veya parmakların hareket ettirilmesindeki güçlük, kolunuzdaki veya bilekteki sıkışmış bir sinirden kaynaklanabilir ve karpal tünel sendromuna yol açabilir (bkz. Kaynaklar). Boynundaki sıkışmış bir sinir, başınızı çevirmek veya omuz ve kulak arasında bir telefon tutmak için zorlaşabilir.

Uyuşukluk veya ayağınızın veya elinizin “uykuya daldı” hissi, bir el veya ayakta oluşan sıkışmış bir sinir işaretidir. Etkilenen ekstremite ağır hissedebilir ve bu his birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Sıkışmış bir sinirden ayağındaki uyuşma, önemli sinir hasarı riski nedeniyle yüksek tansiyonlu veya diyabetli kişiler için ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Sıkışan bir sinir, etkilenen bölgede cildinizde geçici bir eksikliğe veya sansasyon kaybına neden olabilir. Sıcaklığa duyarlılık kaybolabilir, bu da donma, güneş yanığı ve kabarcıklar gibi yaralanmalara neden olabilir. Sıkışmış bir sinir alanında ağrı fark etme kabiliyeti kaybı, daha fazla iltihaplanma ve sıkışmış sinire neden olan durumun kötüleşmesine neden olabilir.

Ağrı sıkışmış bir sinirin en yaygın işaretidir ve ağrı etkilenen sinir bölgesinden vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Sıkışmış bir sinir ağrısı sabit olabilir ve rahatsızlıktan şiddete kadar değişebilir ve dinlenme ve anti-inflamatuar ilaçlarla azaltılabilir. Birden fazla kötüleşen ya da birkaç günden fazla süren ağrı, ciddi komplikasyonları önlemek için acil tıbbi değerlendirmeyi gerektirebilir.

Belli bir dış yaralanma olmaksızın vücudunuzdaki belirli bölgelerdeki kasların zayıflığı, sıkışmış bir sinir işaretidir. Örneğin, bir el sıkışma sırasında veya kalemi tutarken veya ayakta durmada zorluk çekerken veya bir pozisyonu uzun süre tutarken zorluk çekebilirsiniz . Sıkışmış bir sinirin yakınındaki kaslar da istemeden sıkışabilir veya sözleşme yapabilir.